V Edinburghu začíná kampaň za skotskou nezávislost

Ve skotské metropoli Edinburghu startuje kampaň stoupenců skotské nezávislosti. Podle nejnovějšího průzkumu ovšem většina Skotů odtržení od Spojeného království nepodporuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Edinburgský hrad | Foto: Fotobanka Stock.xchng, Chris van Es

Hlavní roli v kampani za nezávislost vede vládní strana skotských nacionalistů, která má podporu zelených. Skotská vicepremiérka Nicola Sturgeonová v domácím rádiu BBC prohlásila, že Skotsko by si vedlo mnohem lépe bez zbytku Británie, protože skotská ekonomika je silnější než anglická.

Stoupenci skotské nezávislosti poukazují na severomořskou ropu jako na významný zdroj financování lepší budoucnosti země.

Z nejnovějšího průzkumu agentury You Gov ale vyplývá, že pro nezávislost Skotska by nyní hlasovalo jen 32 procent Skotů, zatímco 57 procent je pro setrvání Skotska ve Spojeném království.

Přehrát

00:00 / 00:00

Začátek kampaně přiblížil ve Stalo se dnes publicista Jan Čulík přímo z Glasgowa

Jak ze skotského Glasgowa informoval publicista Jan Čulík ve Stalo se dnes, start kampaně za nezávislost provázela velká PR akce podporovaná světoznámým hercem Seanem Connerym.

“Musím říci, že skotští nacionalisté si vedou velmi dobře. Při předposledních volbách vytvořili vládu s převahou jediného poslance a v následujících pak vyhráli na plné čáře.”

“Skotští občané nacionalistickou stranu podporují v její politice, ale je velkou otázkou, zda budou podporovat nezávislost,” připomněl Jan Čulík.

Překvapením pro něho bylo, že Anglie reaguje jakousi ‘uražeností’. “Londýnská vláda, ale i mnozí angličtí komentátoři, v podstatě téměř zahájili kampaň – my těm Skotům ukážeme.” Projevy anglického nacionalismu byly pro Čulíka určitým zklamáním.

Kampaň stoupenců zachování unie má začít v červnu.

Milan Kocourek, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme