V Egyptě přibývá sexuálních útoků vůči opozici, varuje lidskoprávní organizace

V Egyptě přibývá sexuálního násilí vůči lidem, kteří se odváží vyslovit proti vládnoucímu režimu. Upozorňuje na to v dnes zveřejněné zprávě Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH). Násilníci pocházejí podle dostupných údajů z řad policie, armády nebo tajných služeb a terčem jejich útoků se prý stávají členové nevládních organizací, ženy či studenti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptská policie může zatknout jakékoli novináře, kteří budou natáčet názory lidí blízkých hnutí Muslimského bratrstva

Egyptská policie může zatknout jakékoli novináře, kteří budou natáčet názory lidí blízkých hnutí Muslimského bratrstva | Zdroj: Reuters

Zpráva Mezinárodní federace pro lidská práva obviňuje především vyšetřující policii a pracovníky věznic ze znásilňování, sexuálního obtěžování, z nucených testů panenství a také ze zásahů elektrickým proudem do genitálií. A to především v různých vyšetřovacích zařízeních.

Dokument obsahuje mnohá svědectví, která ovšem není možné ověřit, protože oficiální egyptské úřady ani armáda ho nekomentovaly. FIDH ve zprávě konstatuje, že současný armádou vedený režim používá sexuální násilí, i když neoficiálně, jako běžný nástroj k oslabení opozice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Egyptské bezpečnostní síly podle zprávy FIDH stále častěji znásilňují nebo bijí zadržené osoby. Detaily přiblížil zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Organizace uvádí, že nemá důkazy o tom, že by násilí nařizovali přímo policejní důstojníci, nicméně předesílá, že to takto organizované bude. Násilníci se přitom podle řady svědectví těší beztrestnosti.

„Rozsah sexuálního násilí, ke kterému dochází při zatýkání a během vazby, a všeobecná beztrestnost, které se pachatelé těší, poukazují na cynickou politickou strategii zaměřenou na potlačování občanské společnosti a umlčování veškeré opozice," uvedl na webu FIDH prezident organizace Karim Lahidji.

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček upozorňuje, že násilí včetně mučení je součástí policejní kultury v Egyptě už delší dobu. Terčem jsou podle něj nejen političtí aktivisté, ale všichni lidé zadržení policii. Nicméně přibývající sexuální útoky souvisí s nástupem armády k moci.

„Policii se po svržení Muhammada Mursího vrátila předchozí moc. Stejně se ale chovala už za Mubárakova režimu. Právě násilné metody policie se tehdy staly jedním z důvodů protestů proti Mubárakovi. A nyní po návratu k moci je tady zřejmě moment odplaty,“ míní zpravodaj.

Egyptská oficiální místa na zprávu Mezinárodní federace pro lidská práva zatím nereagovala. Musí si ji prý nejdříve prostudovat a pak se k ní vyjádří. Podle zpravodaje je potrestání policistů v Egyptě ale vždy problém.

„Většinou je snaha případ ututlat a třeba i umlčet oběť. Ale v poslední době se objevilo několik případů, kdy při výslechu zemřel někdo ze zadržených, a policisté byli postaveni před soud. Takže jsou náznaky, že se situace může změni,t a zdá se, že na změně má zájem i současný prezident Sísí,“ uvádí zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Štěpán Macháček.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme