V Egyptě první přímé prezidentské volby

V Egyptě se dnes konají vůbec první přímé prezidentské volby. Jejich hlavním favoritem je dosavadní prezident Husní Mubarak. Velké opoziční strany hlasování bojkotují s tím, že jde o parodii demokracie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

billboard s portrétem Husního Mubaraka | Zdroj: ČTK

Sedmasedmdesátiletý Mubarak je hlavou státu už 24 let. V přímém volebním klání nyní usiluje o pátý šestiletý mandát. Ke změně pravidel došlo pod tlakem Spojených států, které požadovaly po svém strategickém partnerovi větší míru demokracie.

Část opozice se ale proti volbám postavila s tím, že podmínky nejsou spravedlivé a stejné pro všechny, že režim zůstává i nadále despotický. Egyptský novinář Jásir Reizk se přesto domnívá, že jde o krok správným směrem: "Tyto volby, přestože nesplní normy známé z evropských voleb, představují kvalitativní skok, změnu směrem k demokratizaci."

Výběr prezidenta se uskutečňuje podle nových pravidel. Dosud prezidenta volil parlament a Egypťané jeho rozhodnutí stvrzovali v referendu.

Na průběh voleb dohlíží soudci a zástupci kandidátů, zahraničním pozorovatelům byl přístup zakázán.

Milan Kopp, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme