V Egyptě první přímé prezidentské volby

V Egyptě se dnes konají vůbec první přímé prezidentské volby. Jejich hlavním favoritem je dosavadní prezident Husní Mubarak. Velké opoziční strany hlasování bojkotují s tím, že jde o parodii demokracie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

billboard s portrétem Husního Mubaraka | Foto: ČTK/AP

Sedmasedmdesátiletý Mubarak je hlavou státu už 24 let. V přímém volebním klání nyní usiluje o pátý šestiletý mandát. Ke změně pravidel došlo pod tlakem Spojených států, které požadovaly po svém strategickém partnerovi větší míru demokracie.

Část opozice se ale proti volbám postavila s tím, že podmínky nejsou spravedlivé a stejné pro všechny, že režim zůstává i nadále despotický. Egyptský novinář Jásir Reizk se přesto domnívá, že jde o krok správným směrem: "Tyto volby, přestože nesplní normy známé z evropských voleb, představují kvalitativní skok, změnu směrem k demokratizaci."

Výběr prezidenta se uskutečňuje podle nových pravidel. Dosud prezidenta volil parlament a Egypťané jeho rozhodnutí stvrzovali v referendu.

Na průběh voleb dohlíží soudci a zástupci kandidátů, zahraničním pozorovatelům byl přístup zakázán.

Milan Kopp, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme