V Egyptě se demonstrace rozšířily i do menších měst

Bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii a držitel Nobelovy ceny Muhammad Baradej se připojil k modlitbám v káhirské mešitě. Poté, co si chtěl promluvit s demonstranty, jej policie zadržela. Nyní se Baradej nachází v domácím vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnešek je zřejmě rozhodujícím dnem protestů.

Dnešek je zřejmě rozhodujícím dnem protestů. | Zdroj: ČTK

Po pátečních odpoledních modlitbách přibyly ke stávajícím demonstrantům tisíce dalších. Velký zástup zamířil k prezidentskému paláci, kde se chce setkat s vládcem Husním Mubarakem. Pořádkové síly se je snaží rozehnat slzným plynem a gumovými projektily. Stále přicházejí zprávy o dalších střetech policistů s demonstranty. V Egyptě nefungují mobilní telefony ani internet.

Egyptská města již čtvrtý den žijí demonstracemi za prezidentovo odstoupení. Protestuje se v centru Káhiry a ostatních městech včetně východoegyptského Suezu a měst Mansura a Sharkia v nilské deltě. V Mansuře policie zasahovala slzným plynem, jak potvrdil agentuře Reuters jeden z demonstrantů. V Káhiře házeli protestující kameny a hlínu, policisté proti nim použili vodní děla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor ČRo Milan Slezák přibližuje v Ozvěnách dne složení egyptských demonstrantů

„Toto je revoluce. Budeme se do ulic vracet každý den,“ řekl učastník demonstrací. Organizátoři dnešní protest nazvali „Pátek hněvu“ a trvají na odchodu prezidenta.

Někteří zpravodajové jsou toho názoru, že dnešek je rozhodujícím dnem pro obě strany – egyptskou opozici i bezpečnostní složky.

„Dnes se demonstrace rozšířily i do menších měst, kde jsou tisíce lidí. Nevíme, jaký byl důvod, jestli je to snaha podpořit legitimní požadavky nebo jsou za tím třeba poslanci, kteří byli opravdu dobří, pracovali dobře a vyjadřovali požadavky lidí vůči vládě, které by měla plnit, a nebyli zvoleni v posledních volbách,“ řekla spolupracovnice Českého rozhlasu Anna Janků.

Dodala, že vše začalo posledními parlamentními volbami, které byly značně zmanipulované.

„Dnes se stala zajímavá věc. Několik policistů svléklo uniformu a přidalo se k demonstrantům,“ uvedla Anna Janků.

Zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák identifikuje demonstrující jako dvacetileté, třicetileté mladé lidi, kteří jsou vzdělanější a lépe sociálně situovaní a mají spíše politické než hospodářské požadavky.

Starší Egypťan prochází na most v Káhiře kolem kordonu policistů | Foto: ČTK/AP, Amr Nabil

„Umí s internetem, twittrují, jsou na Facebooku, což je důležitý předpoklad, aby mohli demonstrace uspořádat, jsou velmi operativní. Udělali to tak, že policie je nemohla objevit a potrestat,“ říká Slezák.

Jádro organizátorů pochází z Hnutí mládeže 6. dubna, což je skupina, která existuje od roku 2004 a jmenuje se v českém překladu „Dost“. Toto slovo křičeli před sedmi lety na prezidenta Mubaraka, znovu pak právě 6. dubna 2007.

Slezák se domnívá, že protesty zatím nebyly příliš masové kvůli tomu, že na ně chodí hlavně tito lidé. Mubarakův režim proto zatím příliš neohrožují.

Do Egypta se vrátil bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej, který se dnes zúčastnil hromadné modlitby v centru Káhiry. Je připraven zaujmout místo po Mubarakovi.

„Je ovšem otázka, jakou má podporu mezi současnými demonstranty, když dlouho v Egyptě nežil, a zda je právě on tou jednotící figurou, kterou by egyptské opoziční hnutí potřebovalo,“ upozorňuje Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální stiuaci v Egyptě mluví ve Světě o druhé na Rádiu Česko Anna Janků a Milan Slezák.mp3

Egyptská opozice se netají tím, že se inspirovala takzvanou jasmínovou revolucí v Tunisku.

Bývalý generální tajemník OSN a ghanský politik Kofi Annan podotýká, že požadavky Tunisanů i Egypťanů jsou oprávněné.

„Demonstrace svědčí o potřebě zásadních změn a politici by na to měli patřičně zareagovat,“ řekl CNN Kofi Annan. Zároveň upozornil, že lidem zřejmě tentokrát nepostačí žádné drobné ústupky.

Milan Slezák, Martin Křížek, Lucie Maňourová, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme