V Egyptě se koná poslední část voleb do parlamentu

V posledních devíti egyptských provinciích začaly dvoudenní volby do dolní komory parlamentu. Jsou to první svobodné volby po svržení prezidenta Husního Mubáraka, obviněného ze zneužívání pravomocí, korupce a střelby do demonstrantů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypťanky odevzdávají hlasy ve třetím kole parlamentních voleb | Zdroj: ČTK

Dnešní pokračování soudu s Mubárakem ale zůstalo ve stínu voleb, kterých se Egypťané účastní ve velkém počtu a s nadšením.

Islám je řešením, vyvolávali na ulicích egyptských měst straničtí agitátoři s plakáty a verši z Koránu. Dvě třetiny Egypťanů už odvolily na konci minulého roku a vybraly si islámské strany – Svobodu a spravedlnost, která je odnoží Muslimského bratrstva, a ultrakonzervativní al-Núr. Mohly by získat až 70 procent hlasů.

Na jejich vítězství zřejmě nezmění nic ani dnešní a zítřejší volby na jihu země, v Deltě Nilu a na Sinajském poloostrově, kde žije křesťanská menšina. První dvě etapy voleb v 80milionovém státě proběhly podle pozorovatelů relativně spořádaně a ani dnes nepřišly zprávy o větších nepokojích.

Martin Dorazín, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme