V Egyptě se střetávají příznivci a odpůrci Mursího. Zahynuli už dva lidé

V Egyptě dochází k prvním násilnostem mezi demonstranty. V Alexandrii už zemřeli dva lidé a devatenáct se zranilo při srážkách mezi příznivci a odpůrci sesazeného prezidenta Muhammada Mursího.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypťané se shromažďují na káhirském náměstí Tahrír, aby podpořili armádu | Zdroj: Reuters

Na náměstí Tahrír v Káhiře se začali scházet příznivci velitele egyptské armády Abd al-Fatáha Sísího už v odpoledních hodinách.

Přístupové cesty na náměstí jsou zahrazeny ostnatým drátem, u průchodů stojí organizátoři a kontrolují kapsy a zavazadla příchozích.

Demonstrace se koná pod heslem „Podpora armádě v boji proti terorismu". Kolem náměstí jsou rozmístěny tanky a nad ním přelétává vrtulník. Všechna opatření jsou v pohotovosti kvůli bezpečnosti demonstrantů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Káhiře sleduje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

Po ramadánové večeři iftaru se k demonstracím přidali další účastníci. Na Tahríru je situace zatím poklidná a má spíše charater oslav. Lidé pozorují ohňostroje a poslouchají hudbu.

Na druhém konci Káhiry v okolí mešity Rabá al-Adavíja se scházejí příznivci sesazeného prezidenta Mursího. Očekává se, že obě demonstrace budou dosud nejmasovějšími shromážděními v Egyptě. Na místech hrozících střetů proto stojí připravené tanky a policejní antony.

Situace v Káhiře je tak z velké části pod dohledem armády. S tím ale nelze počítat v menších městech, kde se demostrace obou táborů také konají. Zde by mohlo docházet v průběhu noci ke střetům.

Exprezidenta Mursího obvinila egyptská prokuratura ze zabití, únosu a útěku z vězení

Číst článek

„Když vidíte na jedné straně stoupence armády, kteří dnes demonstrují na Tahríru a kteří všichni mávají podobiznami generála Sísího, a na druhé straně stoupence Muslimského bratrstva, kteří zase všichni mávají fotografiemi sesazeného prezidenta Mursího, tak ta polarizace vypadá skutečně beznadějně,“ popisuje mentalitu Egypťanů blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček a dodává:

„Do značné míry je to skutečně obraz egyptské společnosti. Taková je to - řekl bych – fotbalová mentalita.“

Vedle radikálně polarizovaných skupin egyptského obyvatelstva se zformovala také skupina nazvaná Třetí náměstí, které nesouhlasí se způsobem vlády Muslimského bratrstva, ale zároveň vidí nebezpečí ve vstupu armády do politiky.

V přímořských letoviskách je zatím situace klidná. Štěpán Macháček však nedoporučuje turistům cestu do vnitrozemských metropolí. Na místě také je, aby turisté před cestou do Egypta sledovali situaci a obezřetně vyhodnocovali rizika.

Štěpán Macháček, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme