V Egyptě stávkuje ústavní soud. Kvůli údajnému nátlaku, který je na něj vytvářen

Ústavní soud v Egyptě stávkuje. Ve svém prohlášení oznámil, že nebude pracovat tak dlouho, dokud nebude moci rozhodovat bez psychologického a materiálního tlaku, jemuž je nyní vystaven. Předcházelo tomu rozhodnutí převážně islámského parlamentu, který schválil návrh nové egyptské ústavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v egyptské Káhiře proti prezidentu Mursímu | Foto: Reuters

„Když víte, že se nemůžete dostat ani do budovy nejvyššího ústavního soudu, je vám vyhrožováno, že můžete být fyzicky napadeni, a celková atmosféra po rozhodnutí soudu o rozpuštění dolní komory je plná nátlaku, těžko nějaký rozsudek vynést,“ vysvětluje spolupracovnice Rádia Česko v Egyptě Anna Janků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Egyptě mluvila na Rádiu Česko spolupracovnice ČRo v Egyptě Anna Janků

„Soudci měli vynést rozsudek o neplatnosti ústavodárného shromáždění, které připravilo ústavu, a měli vynést rozsudek také o rozpuštění horní komory. Ale hlavně měli určit, jestli ústavní deklarace, kterou vyhlásil prezident Musí, se má považovat za ústavní deklaraci, nebo za jeho dekret. Jeho dekret mohou zrušit, a tím pádem by bylo zrušeno jak ústavodárné shromáždění, tak nová ústava,“ uvádí Janků a pokračuje:

„Je zde požadavek, aby tato ústava nebyla hned dána k referendu. Aby se o ní napřed diskutovalo. V posledních šesti hodinách zasedání ústavodárného shromáždění bylo schváleno několik článků , o kterých se vůbec nediskutovalo. Ústavodárné shromáždění nebylo navíc kompletní. Odstoupilo asi 16 představitelů různých složek egyptského obyvatelstva. Mezi nimi i představitelé církví, přitom v Egyptě žije více než 10 milionů křesťanů.“

Podle Janků prezident Mursí a muslimské bratrstvo chtějí za každou cenu přijmout novou ústavu s tím, že bez ní nedojde ke stabilizaci země. Teprve poté se může diskutovat o případných změnách ústavy.

„Prezident a muslimské bratrstvo se snaží soudnictví znemožnit a to je velká chyba,“ dodává Anna Janků.

pir, Julius Neumann Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme