V Egyptě stíhají muslimského kazatele za hanobení křesťanství

Za hanění náboženství a trhání bible egyptská prokuratura stíhá islamistického kazatele Abú Isláma, obvinění proti němu vznesl egyptský koptský aktivista. Abú Islám v televizní debatě urazil křesťanské spoluobčany. Před několika měsíci zase v rámci protestů proti americkému amatérskému filmu, který zesměšňoval islám a proroka Muhamada, roztrhal před budovou amerického velvyslanectví v Káhiře Bibli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bible

Bible | Foto: ČRo Radio Wave

Loňského jedenáctého září protestovali před budovou ambasády Spojených států v Káhiře stovky lidí. Jejich hněv mířil proti amatérskému filmu Nevinnost muslimů, který se objevil na serveru YouTube. Mezi protestujícími byl i Abú Islám, vousatý islámský kazatel, patřící k radikálnímu salafistickému proudu.

„Tohle je Bible psaná arabsky, tu respektujeme, to je svaté písmo poctivých křesťanů,“ ukázal Abú Islám protestujícícím arabský výtisk Bible. Poté vytáhl anglickou verzi. „Ale tohle, tohle je Bible těch, kteří útočí proti islámu, tu my neuznáváme,“ a začal knihu pěkně stránku po stránce demonstrativně trhat. Okolní dav přitom provolával: „Bůh je převeliký.“

Právě za tento okamžik vede egyptská prokuratura proti Abú Islámovi trestní stíhání. Islamista k tomu přidal ještě vystoupení v televizní debatě, kde křesťanské ženy označil za prostitutky.

Podle nedávno schválené ústavy je trestné hanobení kteréhokoli ze tří monoteistických náboženství. Ať už islámu, křesťanství nebo judaizmu.

Tvůrci filmu Nevinnost muslimů, který zesměšňoval islám a proroka Muhamada, byli egyptští koptové žijící v americké emigraci. Nad sedmi z nich už egyptský soud vynesl v nepřítomnosti trest smrti.

Souzením Abú Isláma za veřejné ničení Bible chce teď Egypt ukázat, že všem náboženským skupinám měří stejným metrem. Obviněnému hrozí až tři roky za mřížemi.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme