V Egyptě vrcholí parlamentní volby, favority jsou od začátku islamisté

Volby do dolní sněmovny egyptského parlamentu vstoupily dnes do závěrečné části. Konečné výsledky by měly být zveřejněny 13. ledna, o favoritech je už ale nyní rozhodnuto. První demokraticky zvolený egyptský parlament ovládnou islamisticky orientované strany, Strana svobody a Núr.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Egyptě

Volby v Egyptě | Foto: Nasser Nasser | Zdroj: ČTK

Strana svobody a spravedlnosti, kterou založilo Muslimské bratrstvo, získala více než 40 procent parlamentních křesel. Další islamistická strana Núr asi 20 procent křesel. Druhé kolo třetí etapy voleb už nemůže dosavadními výsledky příliš zamíchat, dnes se rozhoduje o posledních asi 30 křeslech. Muslimské bratrstvo už dříve přislíbilo, že bude s Egypťany jiného vyznání spolupracovat.

„Hlavní motiv lidí voli islamistické strany byl ten, že islamisté mají kredit jakési morální jistoty u lidí v opozici vůči Mubárakovu režimu, který byl známý korupcí a zkažeností,“ uvedl v Ranním interwiev Radiožurnálu káhirský spolupracovník Čro Štěpán Macháček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interwiev Radiožurnálu byl káhirský spolupracovník Čro Štěpán Macháček.

Připomněl, že Muslimské bratrstvo je známé už od 20. let minulého století. Na politickém poli pracovalo i v parlamentech za Mubáraka, poslanci za bratrstvo tehdy ale kandidovali jako nezávislí.

„Muslimské bratrstvo představuje střední proud egyptského obyvatelstva. Přirovnal bych to k české ODS nikoli ve smyslu ideologickém, ale v tom, že představuje opak toho, co bylo před tím a představuje konzervativní hodnoty, které společnost většinově vyznává,“ uvedl.

To, že muslimští bratři dostali 40 procent hlasů je podle Macháčka proto pochopitelné. Překvapením však podle něj by úspěch strany Núr, která představuje salafistický islám. „Tam je otázka, proč a jak se dokázali tak rychle zorganizovat a mohli tak rychle ve volbách uspět,“ uvedl.

Některé hlasy upozorňují, že 60 procent islamistů v parlamentu povede Egypt například směrem k přísnému uplatňování islámského práva. Arabista si to ale nemyslí.

„V egyptském právu je už dnes poměrně dost velká část řízena na základě islámského práva šaríja. Týká se to hlavně rodinného práva, dědického práva a podobně. Prostor, aby se ještě více rozšířila platnost islámského práva, není velký. Myslím, že ani zákazy typu koupání se v plavkách či alkoholu také nepřijdou na řadu, protože většina voličů Muslimského bratrstva jsou závislí na turistice,“ vysvětlil.

23. ledna se uskuteční zahajovací schůze prvního demokraticky zvoleného egyptského parlamentu. Egypťany ale čekají v únoru ještě volby do sněmovny horní. Ty však podle Macháčka už nejsou tak důležité.

„A myslím, že zájem o ně nebude tak velký, jako v prvním případě. Potom podle plánu nejvyšší vojenské rady, která de facto Egypt spravuje, mají v červnu přijít na řadu prezidentské volby. Mezitím musí komise vypracovat novou egyptskou ústavu,“ přiblížil další kroky egyptské demokratické transformace.

Tea Turk, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme