V Egyptě začalo rozhodující kolo prezidentských voleb

V Egyptě začalo rozhodující kolo prezidentských voleb. Obyvatelé nejlidnatější arabské země mohou poprvé ve své historii zcela svobodně rozhodnout o hlavě státu. Hlasování by ale mohly poznamenat nepokoje. K volební urnám jdou ale za situace, kdy Ústavní soud, vytvořený ještě za vlády Husního Mubáraka, zpětně anuloval zimní volby do parlamentu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby v Egyptě

Prezidentské volby v Egyptě | Zdroj: Reuters

Země také stále nemá novou ústavu. Už prvního července přitom měla armáda předat moc civilní vládě. Lidé podezřívají generály, že úmyslně vyvolali nestabilitu, aby mohli zůstat u moci.

Aktivisté a studentské organizace volají po ignorování voleb. Často se různí jenom v názoru, jestli k volbám vůbec nejít, anebo odevzdat neplatný hlas.

Ve druhém kole zůstali dva nejúspěšnější prezidentští kandidátu z kola prvního – Muhammad Mursí za Muslimské bratrstvo, a Ahmad Šafík, který léta patřil ke špičkám Mubárakova režimu. Ani jeden z nich tedy není typem politika, po kterých loni volaly statisíce Egypťanů v revolučních ulicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentské volby v Egyptě sleduje přímo na místě blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Mezitím se začalo naplňovat rozhodnutí Ústavního soudu rozpustit parlament. Předseda dolní sněmovny Sa’ad Katátní už podle místních médií dostal toto rozhodnutí písemně. Armáda obsadila okolí parlamentu, hlídá ho před demonstranty a zároveň do něj odmítá pouštět poslance.

„Nově zvolený prezident má složit slib právě před parlamentem. Země ale nemá ústavu ani parlament. Teď se tady spekuluje o tom, kdo tyto dvě mezery zaplní. Pokud můžeme věřit vládním médiím, už se to začíná rýsovat. Mluví se o tom, že nejvyšší rada ozbrojených sil, tedy armáda, by vykonávala zákonodárnou moc. Zároveň by armáda údajně sepisovala prozatímní ústavu. Takže v Egyptě by možná byl civilní prezident, ale vše ostatní by v rukou měla armáda,“ říká přímo z Káhiry blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček a pokračuje:

„A to za situace, kdy za dva týdny chtěla armáda předat moc civilistům. Takže je otázka, zda to bude chtít stihnout a zda to stihne.“

Armáda se nechala slyšet, že bude tvrdě postupovat proti těm, co nějakým způsobem naruší volby. Centrem protestů je už víc než rok káhirské náměstí Tahrír. V pátek tam demonstrovalo několik tisíc lidí.

„Během voleb je zatím všude klid. Z hlediska bezpečnosti a narušení pořádku bude daleko důležitější fáze po volbách, kdy začnou unikat údaje o výsledcích hlasování. Tam se teprve ukáže hněv, který v sobě určitě mnoho Egypťanů dusí. Často tady slyším, že situace směřuje k takovým událostem, vedle kterých je ta loňská revoluce jen slabý odvar,“ upozorňuje Tureček.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme