V Egyptě začínají mohutné demonstrace za odchod prezidenta Mursího

Egypt čekají největší protivládní protesty od pádu Husního Mubaraka. Lidé jsou nespokojení se současným prezidentem Muhammadem Mursím, demonstranti chtějí nekompromisně trvat na jeho odchodu a vypsání nových prezidentských voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypťané protestují na náměstí Tahrír v Káhiře proti prezidentovi Muhammadu Mursímu | Zdroj: ČTK

„Zítra budeme mít normálně otevřeno, nic zlého se snad nestane a den proběhne normálně, dá-li bůh. Aspoň v to pevně doufáme," říkali v předvečer demonstrací zaměstnanci restaurace v centru Káhiry.

Ne všichni Káhiřané ale jejich optimismus sdílejí. Obchodníci s elektronikou odvezli zboží ze svých prodejen.

Lidé se předzásobují potravinami. Ulice hlavního města jsou už od pátku neobvykle prázdné, mnozí odjeli z Káhiry na venkov, nebo dokonce z Egypta úplně pryč. Nikdo neví, co se může stát. Ti, co ve městě zůstali, přiznávají velkou nervozitu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Štěpán Macháček informuje o protestsongu egyptské opozice

K opozici se přihlásili také někteří egyptští umělci, když složili píseň na podporu protivládních demonstrací. Právě umělci patří ke skupinám, které nejvíce kritizují vládu Muslimského bratrstva.

„Mutamarridín“ je arabský výraz pro rebely. Hudebníci tak pojmenovali skladbu podle názvu kampaně za odstoupení prezidenta Mursího. „Nejsem nevěřící, jsem umělec a můj hlas bude slyšet všude,“ naráží text písně na postoj islamistů k umění.

Mladí vokalisté nikoho nejmenují, vyzývají ale Egypťany k účasti na dnešním protestu. „Pojďte, ať už jste kdekoliv. Sraz máme 30. června,“ zpívají.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme