V Egyptě začínají první svobodné volby. Atmosféra je ale napjatá

Egypťané dnes jdou k volebním urnám v prvním kole parlamentních voleb. Až do poslední chvíle přitom nebylo jasné, jestli se volby uskuteční v plánovaném termínu. Vládnoucí vojenská rada ale nakonec prosadila svůj plán navzdory pokračujícím protestům v egyptských městech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti na protivládním protestu na náměstí Tahrír mávají egyptskou vlajkou

Demonstranti na protivládním protestu na náměstí Tahrír mávají egyptskou vlajkou | Zdroj: ČTK

Volby do dolní komory egyptského parlamentu proběhnou ve třech etapách podle jednotlivých regionů. Dnes a zítra se bude volit v největších městech Káhiře a Alexandrii a v sedmi provinciích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O začínajících volbách mluvil v Ranním Radiožurnálu zpravodaj Břerislav Tureček

Hlavním favoritem je konzervativní Muslimské bratrstvo, které kandiduje skrze svou Stranu svobody a spravedlnosti a rádo by napodobilo čerstvý úspěch podobně orientovaných stran v Tunisku a Maroku.

První svobodné egyptské volby se konají ve značně napjaté atmosféře, kdy tisíce aktivistů na náměstí Tahrír i nadále protestují proti vojenské vládě.

Předseda egyptské Nejvyšší rady ozbrojených sil Muhammad Husajn Tantáví vyzval k hojné účasti a především klidnému průběhu voleb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby v Egyptě byly i tématem Světa o osmé

Volby do dolní komory parlamentu, která má 508 členů, budou trvat až do ledna, protože jsou rozvrstvené do několika fází. Od ledna do března se pak bude volit horní komora. Ta má 207 členů. Až pak přijdou na řadu prezidentské volby, které se uskuteční někdy v polovině příštího roku.

Mezitím se vybere sto členů ústavodárného shromáždění. Pětinu vybere parlament, čtyři pětiny chtějí jmenovat generálové.

„Samozřejmě, že to není příliš demokratické, ale kdyby ve volbách zvítězili umírnění islamisté, a nad to umírnění kladu otazník, ostatně jejich vzor, turecký premiér Erdogan říká, že termín umírnění islamisté je urážkou islámu, protože islám je buď islám, nebo není islám a jsou tam zbytečné přívlastky, tak možná že by bylo ještě dobře kdyby přece jenom část toho ústavodárného shromáždění jmenovali vojáci, kteří mají jistou přece jenom konzervativní zkušenost a jsou blíže Západu – možná – než umírnění islamisté,“ domnívá se zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák o volbách v Egyptě

Muslimské bratrstvo zřejmě došlo k závěru, že je pro ně výhodnější brzký termín voleb. Myslí si totiž, že zvítězí. Stejně tak vojáci si přáli, aby volby proběhly v plánovaném termínu.

„Myslím, že Muslimští bratři si říkají, že pokud vyhrají volby, v prvé řadě parlamentní, potom možná i prezidentské, tak to budou oni, kdo bude určovat další chod dějin, že vlastně v jejich zájmu je nevzepřít se vojákům a jít do voleb,“ dodává Slezák.

Protesty proti vojenské radě v Káhiře se zřejmě do zbytku země nepřenášejí. V zemi se navíc konají i menší shromáždění na podporu vojáků.

Vojenské vedení země neumožnilo přístup zahraničních pozorovatelů k volbám, avšak nabídlo určité vstřícné ústupky. Volby tak mohou situaci v Egyptě stabilizovat.

Štěpán Macháček, Milan Slezák, Patricie Polanská, Tomáš Pavlíček, Břetislav Tureček, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme