V egyptské Káhiře zuří nepokoje, izraelský diplomat zemi opouští

Egypťané zbořili zeď vystavěnou kolem budovy izraelského velvyslanectví v Káhiře a vnikli dovnitř. Z oken začali vyhazovat stovky nejrůznějších dokumentů. V plamenech skončila izraelská vlajka, stejně jako několik policejních aut nedaleko objektu. Nepokoje u izraelské ambasády vyvolala smrt pěti bezpečnostních egyptských pracovníků v pohraničí, za které tamní obyvatelé viní právě Izrael.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující slaví zboření zdi před izraelským velvyslanectvím | Zdroj: Reuters

Podle vyjádření izraelského ministerstva zahraničí ale protestující nepronikli přímo do ambasády. Egyptská policie dav rozháněla slzným plynem a střelbou do vzduchu.

Podle přítomných svědků měli někteří zůčastnění kladiva, kterými se snažili odlamovat kousky betonové zdi, kterou následně zbořili. Při její demolici se podle tamních zdrojů zranilo asi 90 lidí. Úřady zeď nechaly nedávno postavit kvůli protestům, které jsou za poslední měsíc v Káhiře na denním pořádku.

Konflikt před izraelskou ambasádou začal poté, co se na místo přesunulo několik set demonstrantů z káhirského náměstí Tahrír. Ti zde včera večer demonstrovali za urychlení demokratických reforem slíbených vládou a za ukončení vojenských procesů s civilisty.

Podle demonstrantů by Nejvyšší rada ozbrojených sil měla předložit plán, ve kterém jasně stanoví jednotlivé kroky během přechodného období své vlády, včetně prezidentských voleb.

Demonstrace se konají i v Alexandrii a Suezu, kde podle svědků zatkla policie během protestů 3 aktivisty.

Obama pomůže

Izrael už požádal Spojené státy, aby pomohly zastupitelský úřad v Káhiře ochránit. Izraelský velvyslanec s rodinou Egypt opouští. Diplomata následovali na letiště také desítky Izraelců, kteří chtějí z Egypta odletět.

Obavu z útoku na izraelskou ambasádu vyjádřil v telefonátu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem americký prezident Barack Obama. Bílý dům prý přijme opatření, která pomohou situaci vyřešit bez dalších násilností.

Obama zároveň vyzval egyptskou vládu, aby dostála svým mezinárodním závazkům a zajistila bezpečnost izraelského velvyslanectví.

K projednání dalšího postupu na velvyslanectví se sejde krizový tým egyptské vlády. Ministerstvo vnitra vyhlašuje stav pohotovosti a policisty, kteří jsou na dovolené, stahuje zpět do služby.

Pavlína Nečásková, Tea Turk, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme