V egyptském Port Saídu a dalších městech začíná platit výjimečný stav

V Egyptě vyhlásili kvůli krvavým nepokojům výjimečný stav. Platí ve středomořském přístavu Port Saídu a několika dalších městech. Oblastí, kam jezdí čeští turisté, se opatření netýká. Egyptská opozice svolává nové masové demonstrace proti vládě Muslimského bratrstva. Nelíbí se jí víkendový zásah policie při násilnostech v Port Saídu, které stály asi padesát životů. Opozice také kritizuje hospodářské neúspěchy vlády premiéra Hišáma Kandíla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptem to v dnech druhého výročí Mubarakova pádu opět vře.

Egyptem to v dnech druhého výročí Mubarakova pádu opět vře. | Zdroj: Reuters

Egyptský soudce vynáší rozsudek nad viníky masakru na fotbalovém stadionu v Port Saídu, kde před rokem fanoušci místního klubu pobili bezmála osmdesát lidí z tábora soupeře. Soud vynesl 21 trestů smrti.

Rozsudek rozpoutal vášně nejen v soudní síni, ale i v ulicích města. Současné nepokoje patří k nejkrvavějším událostem v Egyptě od pádu Mubárakova režimu. Střety ozbrojených složek s nespokojenými Egypťany pokračují už pátý den.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Egyptě rozebral Štěpán Macháček ze zahraniční redakce

Nespokojenost proti současné, demokraticky zvolené vládě přichází ze dvou stran. Jednak jde o tradiční oponenty Muslimského bratrstva, kterých je hodně především ve velkých městech, v Káhiře a Alexandrii.

Ti tvrdí, že Muslimské bratrstvo ukradlo egyptskou revoluci, zradilo její ideály a že se dere k moci nevybíravými prostředky.

Druhým zdrojem nespokojenosti je to, že vláda sestavená Muslimským bratrstvem není příliš kompetentní, ekonomická situace v zemi se postupně zhoršuje, padá kurz egyptské libry a ceny rostou. Nejširší vrstvy veřejnosti, které bratrstvo podporovaly, jsou v důsledku toho velmi zklamané výkonem, které předvádí.

Muslimské bratrstvo ztrácí mezi Egypťany sympatie už od minulých parlamentních voleb. Skutečná míra jeho podpory se ukáže už velmi brzy. V únoru nebo březnu totiž proběhnou nové parlamentní volby, protože původní parlament byl rozpuštěný Ústavním soudem.

Uvidí se tedy, jestli Muslimské bratrstvo obhájí 40procetnní úspěch z minulých voleb, anebo jestli naopak zabodují opoziční strany, které se nazývají liberální, protože nejsou islamistické.

Štěpán Macháček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme