V Elysejském paláci zůstává Chirac; novým premiérem Raffarin

Francie má nového premiéra. Stal se jím Jean-Pierre Raffarin, liberální senátor a bývalý ministr v Juppého vládě. Raffarin by měl dnes oznámit složení nové prozatímní vlády. Chirac ho jmenoval poté, co do jeho rukou složil funkci předchozí premiér Lionel Jospin. Socialista Jospin se rozhodl k odchodu z politického života před dvěma týdny, po drtivém neúspěchu v prvním kole prezidentských voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Chirac se svými příznivci | Zdroj: ČTK

Dnes už bývalý premiér oficiálně oznámil svou rezignaci před dvěma týdny poté, co neuspěl v prvním kole prezidentských voleb. Novým premiérem se stal Jean-Pierre Raffarin, liberální senátor a bývalý ministr v Jupého vládě. Rafarin by měl dnes oznámit složení nové prozatímní vlády.

Už v neděli večer bylo jasné, že v čele Francie bude i příštích pět let stát dosavadní hlava státu Jacques Chirac. S rekordním skóre 82 procent hlasů porazil kandidáta ultrapravice Jean Marie Le Pena, který získal 18 procent hlasů. Podle dosavadních údajů francouzského ministerstva vnitra hlasovalo téměř 80 procent z 41 miliónů registrovaných voličů. K volebním urnám tak přišlo o devět procent více lidí než v prvním kole před čtrnácti dny.

Pro dalších pět let jeho vlády bude klíčový výsledek parlamentních voleb, které se konají v červnu. Průzkumy ukazují, že by v nich koalice pravicových stran mohla získat většinu.

Chiracovo vítězství slavilo na pařížském náměstí Republiky na 10 tisíc lidí. Podle staronového prezidenta se Francie odmítla vydat cestou intolerance a demagogie. Na vysoké procento hlasů pro chiraca ale měl vliv také fakt, že ho volili příznivci levice, kteří chtěli zabránit zvolení Le Pena.

Britští představitelé vítají vítězství Jacquese Chiraca ve francouzských volbách nad ultrapravičákem Le Penem. Fenomén Le Pen je ale přesto podle mnohých znepokojující. Premiér Tony Blair prohlásil, že výsledek francouzských prezidentských voleb je vítězstvím pro demokracii a porážkou extremismu, který představuje Le Pen. Podobně se vyjádřil ministr zahraničí Jack Straw, avyšak jeho náměstek Peter Hane v rozhovoru pro rádio BBC řekl: "Krajně pravicoví extremisté jsou stále v menšině, avšak apelují na obavy lidí. My postupujeme tvrdě jak vůči zločinnosti, tak i vůči jejím kořenům." Mluvčí konzervativců pro zahraničně politické otázky Michael Anckram, že fenomén Le Pen se netýká jen Francie, a také v Británii bychom se z něho měli poučit.

Chiracovi poblahopřál k vítězství také ruský prezident Vladimír Putin. Výsledky voleb komentují politici i politologové. Šéf zahraničního výboru dolní komory parlamentu Dmitrij Rogozin tvrdí, že francouzští voliči, kteří v prvním kole prezidentských voleb se zalekli možné mezinárodní izolace, a proto v kole druhém volili Chiraca. Přesto se podle Rogozina může ve francouzských parlamentních volbách opakovat situace z prvního kola prezidentských voleb a krajní pravice prý může získat velké množství hlasů. Politolog Vjačeslav Nikonov se přes vzestup ultrapravicových stran nedomnívá, že by se mohly v některé západní evropské zemi dostat k moci.

Markéta Kaclová, Petr Voldán, Michaela Prokopová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme