V estonském Tallinnu je od nového roku městská hromadná doprava zdarma

Obyvatelé estonského Tallinnu dostali k novému roku dárek – nemusí platit za autobusy a tramvaje. Městskou hromadnou dopravu mají od 1. ledna zdarma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Estonské hlavní město Tallinn | Foto: Gunnar Bach Pedersen

O bezplatné hromadné dopravě si v referendu rozhodli sami obyvatelé hlavního města. Tallinn se tak stal prvním městem v Evropské unii, kde je MHD zdarma.

Hlasování, které trvalo zhruba týden, se zúčastnilo zhruba 20 procent oprávněných voličů.

„Ale i to je prý na místní poměry docela dost. Člověk by čekal, že když se rozhoduje o bezplatné MHD, pohrnou se k urnám všichni. Občany v Tallinnu to opravdu nevyprovokovalo k větší aktivitě,“ říká zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bezplatné MHD v estonském hlavním městě Tallinn mluvil v Odpoledním Radiožurnálu Petr Vavrouška.

Doprava zadarmo není ale pro všechny. Jezdit bez jízdenky mohou pouze ti obyvatelé Tallinnu, kteří mají ve městě trvalé bydliště. Nárok na bezplatnou dopravu mají i všichni studenti do 19 let. Turisté budou za MHD platit i nadále.

„Na základě vlastní zkušenosti ale musím říct, že v centru se dá dojít všude pěšky. Tallinn není nijak velká metropole,“ dodává Vavrouška.

Radnice od tohoto kroku očekává, že se uvolní jinak ucpané ulice automobily. Věří, že řada lidí přesedlá z auta na bezplatnou hromadnou dopravu. Možná i ubude dopravních nehod. Rodiny ušetří v přepočtu až 15 tisíc korun ročně.

Bezplatná doprava se ale stala terčem kritiky z řad opozice, která tvrdí, že jde o populistické gesto. Podle ní budou peníze z prodeje jízdenek v rozpočtu chybět.

Petr Vavrouška, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme