V EU nepanuje shoda o přeshraničním postihování dopravních přestupků

Jak stíhat dopravní přestupky řidičů spáchané mimo jejich vlastní zemi? V rámci systému výměny informací mezi policejními orgány členských států má být možné identifikovat řidiče-cizince a zaslat mu výzvu k zaplacení pokuty. O návrhu Evropské komise na přeshraniční postihování přestupků, které řidiči spáchají jinde než ve svém domovském státě, dnes jednali ministři dopravy sedmadvacítky v Lucemburku. Společnou řeč ale nenašli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokuta

Pokuta | Foto: Jan Rosenauer

Evropská komise navrhla stíhat v rámci celé Unie 4 přestupky, které jsou příčinou tří čtvrtin smrtelných dopravních nehod na území sedmadvacítky. Tedy projetí křižovatky na červenou, překročení rychlosti, řízení pod vlivem alkoholu a jízdu bez zapnutých pásů.

Všechny členské státy jsou pro tyto nešvary přísněji postihovat. Každý rok totiž na evropských silnicích zahyne 40 tisíc lidí.

"Nemůžeme lhostejně přihlížet tomu, že na našich silnicích ročně umírá skoro celé jedno malé město," řekl polský ministr infrastruktury Cezary Grabarczyk. Na tom ale shoda států skončila.

Část jich podporuje komisní návrh, ale druhá skupina včetně České republiky je pro to, aby se o této otázce jednalo ne jako o opatření v dopravě, ale jako o justiční a policejní spolupráci. V takovém případě by státy musely směrnici přijmout jednomyslně. K takovému kompromisu je ale cesta značně dlouhá.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme