V EU se nepodařilo vymýtit různé formy diskriminace. Ukazuje průzkum

Míra diskriminace ve společnosti se podle většiny Evropanů oproti předchozímu roku nezměnila. Situace se nelepší, ale ani nezhoršuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: Tiskový servis Evropské komise

V zemích Evropské unie se různé formy diskriminace dosud nepodařilo vymýtit. Podle výsledků nejnovějšího průzkumu Eurobarometr se míra vnímání diskriminace ve společnosti nemění. S diskriminací se za poslední rok setkal každý šestý Evropan.

Padesát osm procent dotázaných Evropanů se domnívá, že diskriminace existuje na základě věku. Většina respondentů se obává, že na pracovním trhu bude v důsledku hospodářské krize tato diskriminace ještě větší.

Druhá nejčastější diskriminace v Evropě je podle zdravotního postižení. Myslí si to nadpoloviční většina respondentů v Unii.

Diskriminace podle věku

V rubrice diskriminace podle věku je Česká republika na předním místě, spolu s Maďarskem, a to vysoko nad evropským průměrem. Tři čtvrtiny dotazovaných Čechů si myslí, že existuje věková diskriminace.

Dobře naopak Česko vychází v rubrice diskriminace kvůli sexuální orientaci, kterou považuje za problém jen pětina účastníků průzkumu. S tím ale mají velký problém například v pravoslavném Řecku, na Kypru, nebo v katolické Itálii.

V České republice je také velmi nízký pocit diskriminace kvůli náboženskému vyznání.

Pavel Novák, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme