V europarlamentu se diskutuje o kontroverzním maďarském mediálním zákonu

Maďarský mediální zákon je tématem na fóru Evropského parlamentu. Mimo jiné totiž ukládá vysoké pokuty novinářům za „nevyvážené" informace. Nový zákon zavádí přísnou kontrolu nad tištěnými i elektronickými sdělovacími prostředky prostřednictvím mediální rady složené jen z příslušníků vládnoucí strany Fidesz premiéra Viktora Orbána.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výběr z denního tisku, noviny

Výběr z denního tisku, noviny | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Kvůli obavám o zachování svobody tisku se debaty o maďarském mediálním zákoně dostaly až na půdu Evropského parlamentu.

„Byla zavedená povinná registrace médií. Něco, co vynalezli v Bělorusku. Tam vymysleli ještě povolování prodloužení registrace. Tento nešvar se zatím šířil jen na východ, teď se dostává i na západ,“ prohlásil při veřejném slyšení v Evropském parlamentu maďarský spisovatel a obránce lidských práv Miklós Haraszti, který býval reprezentantem OBSE pro svobodu médií.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Pavel Novák přináší informace o kontroverzním maďarském zákonu

Při prodloužení registrace totiž může maďarská mediální rada žádat po provozovateli rozhlasu nebo televize, nebo vydavateli novin jakékoli informace, které mohou být i jeho obchodním tajemstvím. Když je dotyčný nedodá, dostane pokutu nebo přijde o licenci.

Na vládu premiéra Orbána se za sešněrování médií novým zákonem snesla kritika z několika frakcí v Evropském parlamentu. Evžen Tošenovský z frakce konzervativců říká, že nad kritikou by se měla zamyslet hlavně frakce lidovců, kam Orbánův Fidesz patří.

„Tento mediální zákon je hodně za hranou našich zvyklostí. Druhá věc je, jak se k tomu bude stavět Evropská komise, protože musí být dodržována pravidla apriori, nemůže být některý stát posuzován, že když je novým, bude na něj jiný pohled,“ říká Tošenovský.

Za Orbánem bude nejspíš stát Evrospká lidová strana

Evropská komise si nechala poslat text zákona v maďarském originále a chce posoudit, jestli není v rozporu se směrnicí o masmédiích. Výsledek má říct ještě tento týden.

S nelibostí se na maďarský experiment na mediálním poli dívají i evropští socialisté. „Jsme toho názoru, že zákon je v rozporu se základními hodnotami a právem EU. Mnohem větší tlak na Viktora Orbána by měla vyvinout Evropská lidová strana. Vzpomínáme si na kauzu Roberta Fica. To, co dělal na Slovensku se zdaleka nedá přirovnat k tomu, co dělá Viktor Orbnán v Maďarsku,“ myslí si místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček.

Jako sociální demokraté jsme Fica zkritizovali, pozastavili jsme mu členství. Pokud jde o Viktora Orbána, Evropská lidová strana nedělá bohužel nic," dodal.

Předseda Evropské lidové strany žádá analýzu

Lidovecká frakce v europarlamentu zatím zaujala vyčkávací taktiku. Její předseda Joseph Daul žádá důkladnou analýzu od Evropské komise, jestli je Orbánův mediální zákon v rozporu s evropským právem. "Svoboda tisku je pro mne nedotknutelná, vždy jsem ji bránil a budu ji bránit až do konce, ale chci od Evropské komise analýzu toho dokumentu, který má 198 stránek, a jestli tam bude nějaký problém, aby žádala od maďarské vlády vysvětlení," řekl.

Premiér Orbán už slíbil, že když bude něco v nepořádku, zákon změní, aby byl v souladu s evropským právem. Evropská lidová strana bude asi jako jediná vládu svého místopředsedy Viktora Orbána při jeho vystoupení na plénu europarlamentu silně bránit.

Pavel Novák, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme