V Evropě přibývá takzvaných nových drog, upozorňuje Evropské monitorovací centrum

Stále víc Evropanů užívá takzvané nové drogy. Upozorňuje na to výroční zpráva, kterou dnes zveřejní Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost. V Česku podle odborníků zatím není tento trend tak výrazný jako v Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky, předávkování, drogy, sebevražda | Foto: CC0 Public domain

Nové drogy jsou látky, které zatím nejsou nelegální. Prodávají se například jako koupelové soli, rostlinná hnojiva nebo chemikálie pro výzkumné účely. Jde také o imitace klasických drog a zneužívají se i některé léky.

„V České republice se na předních příčkách stále drží pervitin, ale v Evropě se ty podmínky mění. Evropské drogové prostředí se stává celkově rozmanitějším, komplexnějším. Můžeme říct, že se také otevírá online drogové tržiště, s čímž se pojí řada rizik, především zdravotních,“ říká Renata Hladná z odboru protidrogové politiky úřadu vlády.

Přestože jsou v ČR nové syntetické drogy pro problémové uživatele drog stále spíše doplňkovou drogou k pervitinu, na české scéně se podle Národního monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost ve zvýšené míře vyskytují od roku 2010. Na nárůst jejich užívání v Česku upozornila také Výroční zpráva o stavu ve věcech drog v ČR v roce 2014.

„V některých oblastech, například v Praze si nové stimulační syntetické drogy získávají své místo na drogové scéně. Musíme bedlivě sledovat situaci v oblasti nových syntetických opioidů, neboť ty mohou být mnohem nebezpečnější než například heroin,“ uvedl loni Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti, které výroční zprávu zpracovalo.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme