V Evropě se loni prodávalo přes 2000 nebezpečných výrobků. Nejčastěji byly z Číny

Nejvíce nebezpečných nepotravinářských výrobků zachycených loni na trzích v EU bylo z Číny. Z této země jich pocházelo víc než 60 procent. Celkem loni státy Evropské unie díky společnému systému RAPEX zachytily přes 2000 nebezpečných výrobků. Nejčastěji se jednalo o hračky a oblečení, ale bylo mezi nimi možné najít třeba i dětské kočárky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voskové svíčky, které vypadají jako broskve. Jeden z nebezpečných čínských výrobků zachycených na trzích v EU

Voskové svíčky, které vypadají jako broskve. Jeden z nebezpečných čínských výrobků zachycených na trzích v EU | Foto: Ondřej Houska

Jakmile se v jedné zemi zachytí nebezpečný výrobek, pomocí systému RAPEX se o riziku dozvědí ve všech ostatních zemích Evropské unie.

Mezi nebezpečnými výrobky jsou třeba detektory kouře zachycené v Česku – jeden je z Německa, jeden z Číny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematických výrobcích zachycených loni na trzích v EU mluvil zpravodaj ČRo Ondřej Houska

„Některé nejsou dostatečně citlivé. Jiné zase nejsou dostatečně hlasité. Takže nám dávají falešný pocit bezpečí,“ vysvětluje André Berends, který má systém RAPEX v Evropské komisi na starosti.

Mezi nevhodnými výrobky jsou i ty s českým původem, třeba zelené rukavice zachycené na Slovensku.

„Tyhle rukavice obsahují barvivo, aby byly krásně zelené. Některá barviva jsou ale velmi jedovatá, což je přesně případ těchto rukavic, jak ukázaly laboratorní testy. Při nošení by se vám nebezpečné látky z rukavic dostaly do těla a mohly by způsobit rakovinu, mutaci buněk nebo neplodnost,“ dodává André Berends.

Nejvíce nebezpečných výrobků v EU pochází z Číny. Jourová chce Číňany přimět k větším kontrolám

Číst článek

Přes 60 procent všech produktů, které se loni objevily v systému RAPEX, pocházelo z Číny. Byly mezi nimi třeba voskové svíčky, které vypadají jako broskve – riziko v tomto případě spočívá v tom, že by malé dítě mohlo svíčky začít jíst.

Vysoké procento výrobků z Číny mezi zachyceným problematickým zbožím není v EU novinka. Eurokomisařka Věra Jourová, která má na starosti mimo jiné ochranu spotřebitele, se proto chystá do Pekingu. Po Číňanech bude požadovat lepší kontrolu zboží i to, aby bylo možné lépe dohledat, kdo vlastně předmět vyrobil.

„To je největší problém, který nám hlásí čínští experti, že vlastně nejsou schopni vysledovat u zhruba třetiny těch produktů, kde byly vyrobeny, odkud se berou,“ říká Jourová.

ČRo, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme