V Evropském parlamentu se jedná o budoucnosti výzkumu využití jádra

V Evropském parlamentu ve Štrasburku se jedná o tom, jaké bude finanční zajištění výzkumu a přípravy odborníků na jadernou fyziku. Poslanci mají na stole rozhodnutí o evropském programu společenství Euroatom, které umožní další podporu výzkumných projektů. Parlament má v tomto případě jen konzultační úlohu. Postoje poslaneckých skupin ale naznačují, kudy se bude využití jádra v Evropě ubírat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament - Štrasburk

Evropský parlament - Štrasburk | Zdroj: Reuters

Energie z jádra se chtějí nadobro vzdát Německo, Belgie nebo Itálie. Teď se ale v Evropském parlamentu svádí bitva o peníze i na výzkum atomu, tedy například také na technologie likvidace vysloužilých jaderných zařízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž bruselského zpravodaje Českého rozhlasu Pavla Nováka o budoucnosti výzkumu využití jádra

„Výzkum se týká veškerého použití jaderné energie, ať už jako zdroje výroby elektrické energie, nebo rozsáhlého použití v medicíně, v testech různých záležitostí, základního i aplikovaného výzkumu,“ upozorňuje poslanec zpravodaj k rozhodnutí o programu Euroatomu Jan Březina z frakce Evropských lidovců.

Když se země chtějí vzdát jaderné energetiky pod dojmem událostí v japonské Fukušimě, prosím. Výzkum atomových technologií by to ale podle Březiny ohrozit nemělo. Jsou v něm velké peníze. Asi 2,5 miliardy eur:

„Jedná se o to, aby práce plynule běžely. Aby například britský fúzní reaktor JET mohl pokračovat, protože má peníze do konce roku. Je nutno zdůraznit i to, že naše vědecká pracoviště mají z této výzkumné záležitosti prospěch, protože se účastní těchto programů.“

Zelení proti

Část europoslanců se ale snaží financování některých výzkumů zastavit. Proti výzkumu se staví například frakce evropských Zelených.

„Nejsme zcela proti jadernému výzkumu, ale jsme přesvědčení, že výzkum financovaný z veřejných prostředků, by se měl soustředit na bezpečnost zařízení. Jejich odstavení a nakládání s vyhořelým palivem vysvětluje její spolupředsedkyně Rebecca Harms.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajem celého legislativního balíčku k programu EUROATOM je český europoslanec Jan Březina, který o problematice mluvil na Rádiu Česko

Podle ní se největší část peněz vynakládá na výzkum nukleární fúze. Ta prý přitom nebude ke komerčnímu použití připravená ani v roce 2050.

Hlasování o jaderném výzkumu se zdrželi také rakouští poslanci a to nejen ti zelení.

„Nemáme nic proti výzkumu, protože víme, že jaderná energetika tu zkrátka je, a to je fakt. Nechceme na to ale utrácet více peněz. Chtěli bychom zdůraznit význam obnovitelných zdrojů energie. Měli bychom být velmi zdrženliví ve financování jaderného výzkumu,“ říká Hannes Swoboda z frakce evropských socialistů.

Zatím se zdá, že hlasy proti dalšímu nukleárnímu bádání podlehnou volání po novém zdroji energie z jádra.

Pavel Novák, Naďa Bělovská, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme