V Evropském parlamentu znovu o Benešových dekretech

Poslanci Evropského parlamentu položili na jednací stůl Benešovy dekrety. Tvrdí, že jsou v rozporu s legislativou Evropské unie. S tím však nesouhlasí naši zástupci v Bruselu - poslanci Vladimír Laštůvka a Jan Zahradil. Předseda německého Krajanského sdružení Bernd Posselt prohlásil, že se někteří evropští poslanci budou snažit, aby se dekrety staly součástí evropského usmíření.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Posselt Českému rozhlasu dále řekl, že je nutné prozkoumat, zda Benešovy dekrety neodporují legislativě Evropské unie. Pokud by to tak bylo, nemůže s nimi podle jeho slov Česko do Unie vstoupit. "Myslím ale, že dekrety jsou hlavně politickým a morálním problémem - ten se musí řešit porozuměním, což je symbol evropské integrace."

Poslanec za ODS Jan Zahradil však odmítá činit z dekretů evropské téma. "Evropský parlament byl zatažen do této problematiky. My musíme v tuto chvíli umět informovat poslance Evropského parlamentu, kterých je drtivá většina, kteří nemají o celé té problematice ani ponětí. Tyto věci nemohou nijak souviset s naším vstupem do Evropské unie."

Vladimír Laštůvka a Jan Zahradil v Evropském parlamentu vystoupili se stanoviskem, že Benešovy dekrety evropskému právu neodporují. Poslanec Zahradil Radiožurnálu potvrdil, že Česko má na podporu Benešových dekretů dobré legislativní argumenty. "My jsme se to snažili dnes tlumočit v Evropském parlamentu části toho evropského předsednictva výboru přidružení. Zároveň jsme jim tlumočili své znepokojení nad těmi formulacemi, které byly včera přijaty v prvním draftu rezoluce Evropského parlamentu o České republice. Tam jsou některé formulace, které jsou opravdu znepokojivé a pro nás jsou bohužel obtížně akceptovatelné."

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Zahradil o jednání v Evropském parlamentu

Bernd Posselt, Jan Zahradil, Vladimír Laštůvka a rakouská poslankyně Ursula Stenzelová, která také patří ke kritikům dekretů, řídí společný výbor České republiky a Evropského parlamentu.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme