V evropských volbách drtivě zvítězila pravice
Pravicové a středové strany se těší z překvapivě hladkého vítězství ve volbách do Evropského parlamentu ve většině států sedmadvacítky. Pravicové síly zvítězily ve všech velkých státech: Německu, Velké Británii, Španělsku, Polsku, Francii i Itálii. Strany napravo od středu budou mít v europarlamentu asi o devadesát poslanců více než sociální demokraté a socialisté.
Nejsilnější politickou frakcí v novém Evropském parlamentu budou pravděpodobně lidovci a demokraté. Ukazují na to modely rozdělení křesel sestavené po sečtení hlasů ve většině členských zemích Evropské unie. Nejsilnější frakcí i po volbách zůstane středopravicová frakce EPP-ED.
"Děkujeme voličům. Jsme spokojeni s čísly u sloupečku evropští lidovci. Nemohu být nespokojen. Vidím, že naše frakce výrazně zvítězila," řekl po oznámení předběžných výsledků předseda lidovecké frakce v Evropském parlamentu Joseph Daul.
Evropští socialisté jsou velkými poraženými
Sociálně demokratické a socialistické formace skončily s odstupem druhé. Oproti roku 2004 si pohoršily zhruba o 6 procent hlasů. Zpravodaj listu The Economist v Bruselu David Rennie Českému rozhlasu řekl, že takový výsledek je možné považovat za překvapivý: "Je to jasný paradox. Volný trh a kapitalismus jsou v největší krizi od třicátých let. Socialistické strany napříč Evropou volný trh kritizovaly, takže by se dalo předpokládat, že zvítězí."
Předseda dosavadní frakce evropských socialistů Martin Schulz byl porážkou překvapen: "Je to smutný večer pro sociální demokracii v Evropě. Doufali jsme v lepší výsledek." Zatímco v předchozím Evropském parlamentu měli socialisté dvacet sedm procent mandátů, teď jich hodně ztratili a nebudou ovládat ani čtvrtinu křesel.
Liberálové skončili třetí
Na třetím místě skončili v eurovolbách liberálové. Mezi ně v Evropské unii patří především strany ve středu politického spektra. Ty získaly kolem 80 křesel. Předseda liberálních poslanců Graham Watson to považuje za velký úspěch: "Znamená to, že bychom i nadále měli být jazýčkem na vahách mezi pravicí a levicí. Měli bychom být silou, která rozhodne o výsledku většiny hlasování."
Zelení posílili
Radovat se mohou i evropští zelení. Díky dobrým výsledkům v Německu a ve Francii tato frakce významně posílila. Ačkoli mezi nimi nezasedne žádný Čech, budou mít přes padesát mandátů. Jejich podíl v europarlamentu se zvýšil z pěti na sedm procent.
Také narostl počet nezařazených. To je ale dané tím, že jsou do nich započítáni europoslanci české ODS a britští konzervativci, kteří chtějí založit novou frakci. Slavit také mohou příznivci nelegálního softwaru a hudby. Švédská strana počítačových pirátů získala jedno křeslo v novém Evropském parlamentu.
Ve volbách hlasovalo 43 a půl procenta Evropanů. To je nejnižší volební účast v historii voleb do Evropského parlamentu. V České republice se dostavilo dokonce jen něco málo přes 28 procent voličů.
Nízká volební účast nahrává hlavně extrémistickým stranám. Ty slavily vítězství například v Maďarsku, Velké Británii nebo Nizozemsku.
Mnoho informací, článků a audiozáznamů k volbám do Evropského parlamentu naleznete na našem speciálním webu. Jeho prostřednictvím jsme také sledovali on-line zpracování volebních výsledků.
Přečtěte si také:
Eurovolby v Česku vyhrála ODS s náskokem před ČSSD
Velkými poraženými v eurovolbách jsou evropští socialisté
Na Slovensku uspěly v eurovolbách pouze parlamentní strany
V Maďarsku zřejmě volby do Evropského parlamentu ovládnul opoziční Fidesz
Do Evropského parlamentu dle předběžných výsledků volilo 43 procent občanů EU
Belgičané rozdali v regionálních volbách hlasy podle své národnosti