V evropských volbách drtivě zvítězila pravice

Pravicové a středové strany se těší z překvapivě hladkého vítězství ve volbách do Evropského parlamentu ve většině států sedmadvacítky. Pravicové síly zvítězily ve všech velkých státech: Německu, Velké Británii, Španělsku, Polsku, Francii i Itálii. Strany napravo od středu budou mít v europarlamentu asi o devadesát poslanců více než sociální demokraté a socialisté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby do Evropského parlamentu

volby do Evropského parlamentu | Zdroj: ČTK

Nejsilnější politickou frakcí v novém Evropském parlamentu budou pravděpodobně lidovci a demokraté. Ukazují na to modely rozdělení křesel sestavené po sečtení hlasů ve většině členských zemích Evropské unie. Nejsilnější frakcí i po volbách zůstane středopravicová frakce EPP-ED.

"Děkujeme voličům. Jsme spokojeni s čísly u sloupečku evropští lidovci. Nemohu být nespokojen. Vidím, že naše frakce výrazně zvítězila," řekl po oznámení předběžných výsledků předseda lidovecké frakce v Evropském parlamentu Joseph Daul.

Evropští socialisté jsou velkými poraženými

Sociálně demokratické a socialistické formace skončily s odstupem druhé. Oproti roku 2004 si pohoršily zhruba o 6 procent hlasů. Zpravodaj listu The Economist v Bruselu David Rennie Českému rozhlasu řekl, že takový výsledek je možné považovat za překvapivý: "Je to jasný paradox. Volný trh a kapitalismus jsou v největší krizi od třicátých let. Socialistické strany napříč Evropou volný trh kritizovaly, takže by se dalo předpokládat, že zvítězí."

Předseda dosavadní frakce evropských socialistů Martin Schulz byl porážkou překvapen: "Je to smutný večer pro sociální demokracii v Evropě. Doufali jsme v lepší výsledek." Zatímco v předchozím Evropském parlamentu měli socialisté dvacet sedm procent mandátů, teď jich hodně ztratili a nebudou ovládat ani čtvrtinu křesel.

Liberálové skončili třetí

Na třetím místě skončili v eurovolbách liberálové. Mezi ně v Evropské unii patří především strany ve středu politického spektra. Ty získaly kolem 80 křesel. Předseda liberálních poslanců Graham Watson to považuje za velký úspěch: "Znamená to, že bychom i nadále měli být jazýčkem na vahách mezi pravicí a levicí. Měli bychom být silou, která rozhodne o výsledku většiny hlasování."

Zelení posílili

Radovat se mohou i evropští zelení. Díky dobrým výsledkům v Německu a ve Francii tato frakce významně posílila. Ačkoli mezi nimi nezasedne žádný Čech, budou mít přes padesát mandátů. Jejich podíl v europarlamentu se zvýšil z pěti na sedm procent.

Také narostl počet nezařazených. To je ale dané tím, že jsou do nich započítáni europoslanci české ODS a britští konzervativci, kteří chtějí založit novou frakci. Slavit také mohou příznivci nelegálního softwaru a hudby. Švédská strana počítačových pirátů získala jedno křeslo v novém Evropském parlamentu.

Ve volbách hlasovalo 43 a půl procenta Evropanů. To je nejnižší volební účast v historii voleb do Evropského parlamentu. V České republice se dostavilo dokonce jen něco málo přes 28 procent voličů.

Nízká volební účast nahrává hlavně extrémistickým stranám. Ty slavily vítězství například v Maďarsku, Velké Británii nebo Nizozemsku.

Mnoho informací, článků a audiozáznamů k volbám do Evropského parlamentu naleznete na našem speciálním webu. Jeho prostřednictvím jsme také sledovali on-line zpracování volebních výsledků.

Přečtěte si také:
Eurovolby v Česku vyhrála ODS s náskokem před ČSSD
Velkými poraženými v eurovolbách jsou evropští socialisté
Na Slovensku uspěly v eurovolbách pouze parlamentní strany V Maďarsku zřejmě volby do Evropského parlamentu ovládnul opoziční Fidesz Do Evropského parlamentu dle předběžných výsledků volilo 43 procent občanů EU Belgičané rozdali v regionálních volbách hlasy podle své národnosti

Pavel Novák, Zbyněk Zykmund, Ondřej Houska, Ondřej Bouda, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme