V Gaze neexistuje bezpečné místo, uvedl šéf OSN. Spojené státy vyzvaly Izrael k větší ochraně civilistů

Spojené státy po izraelském vzdušném úderu v Rafáhu, který zabil desítky Palestinců, vyzvaly Izrael, aby zavedl veškerá možná preventivní opatřená na ochranu civilistů. Záběry ze vzdušeného úderu Washington zároveň označil za zdrcující. Generální tajemník OSN António Guterres v této souvislosti mluví o hororu.

Washington/Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár po izraelském útoku na oblast určenou pro vysídlené Palestince v Rafahu

Spojené státy vyzvaly Izrael k větší ochraně civilistů po útoku na Rafah | Zdroj: Reuters

„Izrael má právo jít po Hamásu a víme, že tento úder zabil dva vysoce postavené teroristy Hamásu, kteří jsou zodpovědní za útoky proti izraelským civilistům,“ uvedl podle agentury Reuters mluvčí bezpečnostní rady Bílého domu.

Izrael útočil na tábor v Rafahu. Zabil 45 lidí a 249 zranil, píší místní úřady. Ze světa zní kritika

Číst článek

„Ale jak jsme jasně řekli, Izrael musí přijmout veškerá možná opatření na ochranu civilistů,“ dodal. Uvedl rovněž, že Izrael věc vyšetřuje a USA jsou v kontaktu se zástupci izraelské armády a partnery na místě.

„Odsuzuji kroky Izraele, které zabily množství nevinných civilistů, kteří jen hledali úkryt před tímto smrtícím konfliktem,“ napsal na sociální síti X šéf OSN Guterres. „V Gaze neexistuje bezpečné místo. Tento horor musí skončit,“ dodal.

Izraelské vzdušné údery na palestinský uprchlický tábor poblíž Rafáhu v neděli večer zabily 45 lidí a 249 dalších zranily, uvedlo ministerstvo zdravotnictví ovládané hnutím Hamás.

Po úderech podle úřadů a zdravotníků vypukl ve stanovém městě vysídlených Palestinců rozsáhlý požár a většinu obětí tvoří ženy, děti a starci. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že při incidentu se stala „tragická chyba“ a že Izrael okolnosti vyšetřuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme