V Gotthardském tunelu se pohřešuje až 130 lidí

Tragická bilance neštěstí ve švýcarském tunelu San Gotthardo se zhoršuje. Záchranáři dosud vyprostili těla jedenácti lidí, dalších 80 až 130 se ale stále pohřešuje. Je mezi nimi také řidič kamionu, který neštěstí zavinil. Z nalezených obětí bylo zatím identifikováno osm. Vyprošťovací týmy, které do postižené oblasti dorazily od severního portálu, tedy trasou téměř 15 kilometrů dlouhou, našly cestou asi 100 vozidel, z toho 15 kamiónů. Podle informací záchranářů jsou všechna vozidla opuštěná a nejsou v nich žádné další oběti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

požár v tunelu

požár v tunelu | Zdroj: ČTK

Podle šéfa kantonální policie Romana Piazziniho budou muset požárníci počkat ještě několik dní, než se budou moci dostat až k ohnisku požáru, kde se v současné době teploty pohybuje kolem 650 stupňů Celsia. Musí být také podepřeny stěny tunelu, které nevydržely žár a zřítily se.

Většina obětí podle záchranářů zemřela proto, že se jim nepodařilo najít nouzový východ, nebo je zavalily kusy betonu z části, která se při požáru zřítila. Ten propukl bezprostředně po srážce dvou kamiónů, z nichž jeden vezl náklad pneumatik. Po srážce, ke které došlo necelý kilometr od výjezdu, zůstalo zablokováno v tunelu přibližně 25 automobilů, mnoha lidem se podařilo uniknout smrti díky nouzovým východům. Podle záchranářů lidé, kteří se nacházeli blíže místa střetu, rychleji pochopili situaci a zachránili se, zatímco pasažéři v automobilech vzdálených půl kilometru od nehody zemřeli.

Dnes ráno byl po automobilové nehodě uzavřen i druhý klíčový tunel přes švýcarské Alpy, tunel Svatého Bernarda - ten ale mohl být v poledne znovu otevřen. Uzavření obou tunelů vyvolalo ve Švýcarsku a v severní Itálii značný dopravní chaos. Gotthardským tunelem denně v obou směrech projíždělo průměrně 19 tisíc vozidel. Odborníci předpokládají, že zůstane uzavřen dva až tři měsíce.

Tragédie má i další dopad, oddálí totiž otevření tunelu pod Mont Blancem, kde se před dvěma roky odehrála podobná tragédie. Tunel měl být otevřen v prosinci, ale Francie nyní s otevřením váhá a chce znovu prověřit bezpečnost modernizovaného tunelu. Mnozí odborníci soudí, že je třeba v první řadě omezit rychlost a provoz v tunelech, protože z hlediska bezpečnostních opatření právě Gotthardská tunel patřil v Evropě k nejlepším.

Vědunka Lunardi, Marie Woodhamsová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme