V Gruzii panuje před prezidentskými volbami napětí

Plné napětí budou prezidentské volby v Gruzii. V sobotním hlasování bude svoji pozici obhajovat dosavadní šéf státu Michail Saakašvili. Pokud se pokusí volby zmanipulovat, opozice hrozí, že bude pokračovat v demonstracích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gruzínský prezident Michail Saakašvili

Z prezidentských voleb se stalo referendum o důvěře současné hlavě státu, bývalému vůdci takzvané "revoluce růží" Michailu Saakašvilimu. Vláda v Tbilisi sice pod jeho taktovkou nastartovala mnoho důležitých ekonomických reforem a stala se nadšeným spojencem Západu. Života většiny obyčejných Gruzínů se ale změny příliš nedotkly. Zemi stále sužuje vysoká nezaměstnanost a všudypřítomná korupce.

Lidé také sledují čím dál silnější autoritářství svého mladého prezidenta, který v listopadu minulého roku neváhal rozehnat protivládní demonstrace, vyhlásit výjimečný stav a vypnout nepohodlnou opoziční televizní stanici. Právě tyto kroky také nejvíc kritizuje gruzínská opozice, která je sice roztříštěná, ale její většina se poprvé sjednotila za vlastním kandidátem, vinařem Levanem Gačičaladzem.

Josef Pazderka, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme