V Gruzii skončily volby, čeká se na výsledky

Volební místnosti v Gruzii se uzavřely. V bývalé sovětské republice se hlasovalo o nové hlavě státu, termínu parlamentních voleb a vstupu do Severoatlantické aliance. Favoritem je současný prozápadní prezident Michail Saakašvili. Volby jsou považovány nejen za test demokracie v zemi, ale také za referendum o Saakašviliho ekonomických reformách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gruzínští vojáci u voleb | Zdroj: ČTK

Reformy sice znamenaly příliv zahraničních investic a růst nejchudších regionů, ale vyprázdnily kapsy mnoha lidem. Zvýšily také nezaměstnanost. Opozice si stěžuje, že neměla spravedlivý přístup do médií. Hlavní opoziční kandidát Levan Gačečiladze volby v jejich průběhu kritizoval jako nespravedlivé.

Nyní se čeká na první výsledky, které budou pravděpodobně známy až v průběhu zítřka. O situaci v Gruzii napovídá i to, že nikdo nebyl schopen zveřejnit relevantní a důvěryhodné průzkumy před volbami, takže odhady, jak volby dopadnou, mohou připomínat věštění z koule až do momentu, kdy centrální volební komise první výsledky oznámí.

Čeká se na to, jestli prezident Saakašvili nebo některý z kandidátů získá 50 procent hlasů. Pokud ne, konalo by se druhé kolo prezidentských voleb za 14 dní. Teprve až poté se opozice zřejmě rozhodne, co bude dělat dál.

Josef Pazderka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme