V gruzínských volbách zvítězil proruský kandidát Georgij Margvelašvili

V Gruzii se zavřely volební místnosti. Gruzínci podle odhadů zvolili nového prezidenta už v prvním kole. Průzkumy po hlasování přisuzují přes 60 procent hlasů kandidátovi vládní koalice Gruzínský sen Georgiji Margvelašvilimu, označovanému za proruského politika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítěz gruzínských voleb - Georgij Margvelašvili | Foto: Martin Dorazín

Znamená to, že prezident i vláda budou z jedné politické strany, kterou vede gruzínský politik a miliardář Bidzina Ivanišvili.

Porážku už uznal David Bakradze, kandidát, kterého do volebního boje vyslal odcházející prezident Michail Saakašvili. Prozápadní kandidát získal jen něco přes 20 procent hlasů.

Příští prezident slíbil, že bude pokračovat v proevropském kurzu, ale zároveň chce zlepšit vztahy s Ruskem. To v první řadě znamená obnovit diplomatické vztahy přerušené po válce o gruzínskou provincii Jižní Osetie v roce 2008.

Mluví se i možné pomstě bývalému prezidentovi Saakašvilimu, mnozí totiž volají po tom, aby stanul před soudem za údajné pronásledování opozice, vyzrazení státního tajemství a další zločiny.

Martin Dorazín, Maňourová Anna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme