V Guineji po dvou letech skončila epidemie eboly. Zemi čekají velkolepé oslavy

V západoafrické Guineji se přestala šířit ebola. Prohlásila to Světová zdravotnická organizace. Konec epidemie se vyhlašuje vždy 42 dní po uzdravení nebo úmrtí posledního pacienta. V tomto případě to je uzdravení roční dívky. Nemoci jen v Guineji podlehlo přes dva a půl tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jehla, injekční stříkačka (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Posledním uzdraveným pacientem byla roční dívka Nubia. S nemocí už se narodila. Ebolu měla totiž i její matka, která krátce po porodu zemřela.

Nubia je zřejmě také v západoafrické zemi prvním dítětem, které se narodilo nakažené matce a nemoc přesto přežilo. Její jméno tak obyvatelé Guineje asi nikdy nezapomenou, stejně jako Ibrahima, který se z eboly také uzdravil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Epidemie eboly se přestala v africké Guineji šířit po dvou letech. Za tu dobu si vyžádala přes dva a půl tisíce obětí

„Nubia a já představujeme symboly eboly v Guineji. Jsem první pacient, který se uzdravil a ona je poslední, kdo z eboly vyvázl," okomentoval Ibrahim.

Guinea nyní očekává velké oslavy. Konec epidemie přivítají s koncerty, ohňostrojem a různými rituály.

„Určitý důvod k oslavě to je, ale ještě bych definitivně neslavil, protože je zde určité riziko, že se mohou vyskytnout další případy, jak se ukázalo i v sousední Libérii. Kontrola jednotlivých nakažených nemusí být v Africe dokonalý,“ říká předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Přehrát

00:00 / 00:00

V západoafrické Guineji se prý přestala šířit ebola. Mluvil o tom předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula

Ebole v zemi podlehlo přes dva a půl tisíce lidí a skoro třikrát tolik dětí kvůli tomu osiřelo. Boj proti nemoci byl v Guineji obzvláště komplikovaný. Z počátku někteří lidé nevěřili, že skutečně řádí epidemie. Vinili západ a tamní úřady z šíření paniky.

Boj s nemocí se podepsal také na ekonomice země. Vláda musela zdvojnásobit rozpočet na zdravotnictví a obává se toho, že tamní lékaři ztratili důvěru běžných obyvatel.

V nelehké situaci jsou i ti, co se z nemoci uzdravili. Podle afrického zpravodaje BBC se stále obávají, že se u nich můžou projevit dlouhodobé vedlejší efekty.

Ebola - fáze onemocnění | Foto: Michal Jindra

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme