V Guineji po dvou letech skončila epidemie eboly. Zemi čekají velkolepé oslavy

V západoafrické Guineji se přestala šířit ebola. Prohlásila to Světová zdravotnická organizace. Konec epidemie se vyhlašuje vždy 42 dní po uzdravení nebo úmrtí posledního pacienta. V tomto případě to je uzdravení roční dívky. Nemoci jen v Guineji podlehlo přes dva a půl tisíce lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jehla, injekční stříkačka (ilustrační foto)

Jehla, injekční stříkačka (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Posledním uzdraveným pacientem byla roční dívka Nubia. S nemocí už se narodila. Ebolu měla totiž i její matka, která krátce po porodu zemřela.

Nubia je zřejmě také v západoafrické zemi prvním dítětem, které se narodilo nakažené matce a nemoc přesto přežilo. Její jméno tak obyvatelé Guineje asi nikdy nezapomenou, stejně jako Ibrahima, který se z eboly také uzdravil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Epidemie eboly se přestala v africké Guineji šířit po dvou letech. Za tu dobu si vyžádala přes dva a půl tisíce obětí

„Nubia a já představujeme symboly eboly v Guineji. Jsem první pacient, který se uzdravil a ona je poslední, kdo z eboly vyvázl," okomentoval Ibrahim.

Guinea nyní očekává velké oslavy. Konec epidemie přivítají s koncerty, ohňostrojem a různými rituály.

„Určitý důvod k oslavě to je, ale ještě bych definitivně neslavil, protože je zde určité riziko, že se mohou vyskytnout další případy, jak se ukázalo i v sousední Libérii. Kontrola jednotlivých nakažených nemusí být v Africe dokonalý,“ říká předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Přehrát

00:00 / 00:00

V západoafrické Guineji se prý přestala šířit ebola. Mluvil o tom předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula

Ebole v zemi podlehlo přes dva a půl tisíce lidí a skoro třikrát tolik dětí kvůli tomu osiřelo. Boj proti nemoci byl v Guineji obzvláště komplikovaný. Z počátku někteří lidé nevěřili, že skutečně řádí epidemie. Vinili západ a tamní úřady z šíření paniky.

Boj s nemocí se podepsal také na ekonomice země. Vláda musela zdvojnásobit rozpočet na zdravotnictví a obává se toho, že tamní lékaři ztratili důvěru běžných obyvatel.

V nelehké situaci jsou i ti, co se z nemoci uzdravili. Podle afrického zpravodaje BBC se stále obávají, že se u nich můžou projevit dlouhodobé vedlejší efekty.

Ebola - fáze onemocnění | Foto: Michal Jindra

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme