V Haagu se čeká na zprávu o příčinách Miloševičova úmrtí
V nizozemském Haagu se stále čeká na definitivní zprávu o příčinách smrti Slobodana Miloševiče. Zejména výsledky toxikologických testů by měly vnést jasno do otázky, jestli měl bývalý jugoslávský prezident v krvi látky z nepředepsaných léků, které mohly jeho zdraví vážně poškodit. Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii zároveň po čtyřech letech ukončil proces se Slobodanem Miloševičem.
Předseda soudu Patrik Robinson oznámil, že Miloševičova smrt udělala konec za soudní procedurou. Čtyřiašedesátiletý Miloševič obviněný z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti umřel v sobotu ve věznici mezinárodního tribunálu v Haagu na infarkt.
Dnes očekávaná kompletní zpráva má odpovědět především na otázku: byl nebo nebyl v krvi Slobodana Miloševiče v době smrti rifampicin - látka, která anuluje působení léků na vysoký krevní tlak? Ještě před několika týdny ji tam podle svého tvrzení našel odborník z nizozemské Univerzity v Groningenu Donald Uges a jeho tvrzení vzbudilo včera pochopitelný rozruch.
Co ovšem ani od kompletní zprávy o Miloševičově úmrtí nelze očekávat, je vysvětlení, jak se taková látka - obsažená v lécích na malomocenství a tuberkulózu - mohla vůbec dostat k ostře střeženému bývalému prezidentovi do vězeňské cely haagského tribunálu. Tato a další otázky o podmínkách věznění Slobodana Miloševiče zůstávají nezodpovězené a tvoří živnou půdu pro spekulace a pochybnosti.
Spekulace kolem příčin Miloševičova úmrtí oživilo Rusko. To zpochybnilo oficiální verzi haagského tribunálu, který jako příčinu smrti jugoslávského exprezidenta stanovil srdeční infarkt. Do Nizozemska proto Moskva posílá tým expertů z kliniky, kde se chtěl Miloševič léčit.
Do Haagu dnes ráno vyletěla skupina šesti ruských lékařů, kteří mají za úkol seznámit se s výsledky pitvy těla Slobodana Miloševiče. Ministr zahraničí Lavrov už oficiálně požádal haagský tribunál, aby ruským odborníkům předal veškeré materiály z lékařské expertizy. Šéf ruské diplomacie totiž prohlásil, že Rusko si vyhrazuje právo nedůvěřovat lidem, kteří příčiny smrti Miloševiče vyšetřují.
Haag už oznámil, že nová pitva nepřipadá v úvahu, ruským lékařům ale veškerou dokumentaci poskytne. Stále také není, jasné, kde bude bývalý jugoslávský prezident pohřben. Jeho syn Marko zvažuje, že požádá ruské úřady, aby byl otec pochován dočasně v Moskvě, a časem pak převezen do Srbska.