V Haagu vrcholí přípravy Miloševičova procesu

Příprava na soudní proces se Slobodanem Miloševičem vrcholí. Dnes se před Mezinárodním trestním tribunálem v Haagu konalo poslední slyšení před samotným soudním procesem. Začátek procesu s Miloševičem týkající se kosovské války se plánuje na 12. února. Události s Chorvatska a Bosny přijdou na řadu později.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slobodan Miloševič | Foto: Interpol

Dnes připravuje soud v Haagu scénář procesu kvůli Kosovu. Měl by stanovit počet svědků, které tribunál předvolá, a zhodnotit, zda potřebují zvláštní ochranu. Žaloba chce předvolat několik set svědků včetně bývalých prominentů jako je exprezidentka Bosenské republiky Srbské Bilijana Plavšičová.

Miloševič během posledního slyšení před procesem opět odmítl o své vině diskutovat. Proces nazval nechutnou fraškou, samotná obvinění pak označil za obludná. Obviněný je ze zločinů proti lidskosti a porušování válečných konvencí. Žaloba tvrdí, že se přímo podílel na plánování etnických čistek proti Albáncům v Kosovu, a proto nese odpovědnost za vraždy, deportace a znásilňování během války v letech 1998-99.

Jugoslávský exprezident také znovu zpochybnil neutralitu haagského tribunálu. Senát soudu podle něj nemůže být nestranný, když mu předsedá britský občan. "Soud by měl být nezávislý, ale je to možné, když soudce je Brit a obžaloba proti mně je vypracovaná na základě informací britské tajné služby?", zeptal se Miloševič, který opět odmítl s tribunálem spolupracovat.

Milan Fridrich, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme