V Haagu začalo slyšení s Miloševičem

Jugoslávský exprezident Slobodan Miloševič dopoledne vůbec poprvé stanul před mezinárodním tribunálem pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii. Na první slyšení přišel bez svých obhájců a odmítl autoritu haagského soudu. Po deseti minutách bylo jednání odročeno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ke vzneseným obviněním z válečných zločinů se někdejší jugoslávský prezident odmítl vyjádřit. Soudce proto rozhodl, že dá jeho jménem zaprotokolovat odpověď "nevinen". Slyšení bylo následně odročeno a pokračovat bude poslední týden v srpnu. Miloševič byl obviněn ze zločinů proti lidskosti a z porušení válečného práva, kterých se měl dopustit během etnických čistek v Kosovu.

Podle zpravodaje Českého rozhlasu Milana Fridricha dneškem začala přípravná fáze procesu, která potrvá nejméně osm měsíců. Předseda soudu na úvod slyšení řekl, že Miloševič je obviněn ze zločinů proti lidskosti, má právo se hájit a může říct, zda se cítí vinen nebo nevinen. Exprezident, sedící vzorně upravený ve společnosti dvou strážců, na otázku neodpověděl, odmítl si vzít obhájce a začal zpochybňovat legálnost haagského soudu a celého procesu. "Pokládám tento tribunál za vynucenou instituci, stejně jako všechna obvinění. Tribunál není legální, protože mu nedalo mandát Valné shromáždění OSN. Nemám proto žádnou potřebu vzít si obhájce k nelegálnímu soudu", řekl Miloševič a deset minut poté se vrátil do věznice na okraji Haagu, kde budou probíhat výslechy.

Kateřina Pospíšilová, Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme