V Haagu začíná nový proces s bývalým kosovským premiérem

V Haagu začíná nový proces s bývalým kosovským premiérem Ramushem Haradinajem. V roce 2008 ho haagský tribunál zprostil obvinění, ale odvolací soud loni nařídil proces obnovit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova trestního tribunálu v Haagu | Foto: Pavel Novák

Původní proces byl zmařen kvůli nedostatku svědků. Ti byli údajně zastrašováni a jeden z nich dokonce zemřel při podivné autonehodě.

„Na tribunálu stáli lidé, kteří nebyli dostatečně na výši, co se týče poznávání kosovských záležitostí - jak válečných událostí, tak i poválečného vztahu, a z toho důvodu Haradinaj vyvázl. Byli také zastrašováni svědci, kteří na začátku byli ochotni svědčit proti němu,“ říká balkanolog Filip Tesař.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé byl balkanolog Filip Tesař.mp3

Původní osvobozující verdikt ostře kritizovali srbští předáci. Tribunál podle Tesaře hlavně ztroskotal na tom, že se mu nepodařilo prokázal velitelskou zodpovědnost, Kosovská osvobozenecká armáda měla určitou vnitřní strukturu, ale v té době se ještě nedalo říct, že je to bojová organizace s přesně ustanovenou velitelskou hierarchií.

Tribunálu se také nepodařilo prokázat, že šlo o zločinné spiknutí za určitým účelem. „Haradinaj je odpovědný za celou řadu zločinů, únosů a zabití, a na tribunálu je, aby se to pokusil dokázat,“ říká Tesař.

Velitel Kosovské osvobozenecké armády Ramush Haradinaj byl obviněný z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, kterých se údajně dopustil na konci 90. let během ozbrojeného konfliktu v Kosovu.

Zuzana Filípková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme