V Haagu zasedne poprvé soudce z České republiky

Soudcem Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu se poprvé stane Čech. Uznávaný soudce Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu Robert Fremr získal devítiletý mandát. Jeho snahou bude zrychlit projednávání kauz, dotáhnout některé z nich do konce a sjednotit tribunály zřizované pro konkrétní případy pod střechu jednoho soudu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haag ICC - Mezinárodní trestní tribunál

Haag ICC - Mezinárodní trestní tribunál | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

"Myslím si, že jich je moc," hovoří o tak zvaných Ad hoc tribunálech zřizovaných pro konkrétní případy Robert Fremr a pokračuje: "Ideální je mít jeden univerzální soud a nezřizovat soud v každé zemi, kde se odehraje nějaké masivní porušování lidských práv."

Podle soudce by vznik jediného soudního tribunálu případy urychlil, zpřehlednil i zlevnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Haag Fremr Cesko.mp3

Mezinárodní trestní tribunál v Haagu funguje osm let a zahájil sedm vyšetřování v Ugandě, Demokratické republice Kongo, Středoafrické republice, Pobřeží Slonoviny, Keni, Súdánu s prezidentem Bašírem a v Libyi. Žádný z případů ale zatím nedosáhl konce.

"Soudci by měli zaujmout aktivnější přístup při projednávání případů. Většina z nich ctí pomalou tradici, že je to všechno na obhajobě a prokurátorovi a sami vyčkávají, až oni například vyslechnou svědky. Zatímco v kontinuálním procesu je nám vlastní, aby výslechy prováděl soudce," přibližuje svůj postoj, který mu vynesl pozici soudce Robert Fremr.

Soudní řízení a výslechy v případech přímého zapojení soudců potom směřují podle Fremra k jasnému výsledku, jsou stručnější a přehlednější.

Fremr: Moreno Ocampo byl občas příliš netaktní

Pozici generálního prokurátora Mezinárodního trestního tribunálu opustí v létě příštího roku po vypršení devítiletého mandátu Argentinec Luis Moreno Ocampo a ve funkci ho nahradí jeho zástupkyně Fatou Bensoudová.

Robert Fremr si myslí, že Bensoudová byla zvolena, aby jako jeho zástupkyně plynule navázala na směr soudu a zároveň, aby do úřadu vnesla vyšší kulturu projevu.

"Pan Ocampo byl ve svých vyjádřeních poměrně radikální a to zejména africké členské státy nesly těžce," vysvětluje Fremr.

Nové vedení by mělo podle Fremra zajistit tribunálu také jeho širší přijetí mezi státy světa. Soud neuznávají vedle Číny také Spojené státy a většina arabských států kromě Jordánska. Znevýhodňuje ho to také proti soudním tribunálům zřizovaným OSN (pro Rwandu, Jugoslávii apod.), protože ty schvalují všechny členské státy společenství.

Robert Fremr byl dříve soudcem Nejvyššího soudu České republiky a později členem Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu. Devítiletý mandát u Mezinárodního trestiního tribunálu v Haagu začne Robertu Fremrovi na konci příštího roku.

Ondřej Černý, Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme