V havarovaném Kursku byly údajně jaderné rakety

V havarované ruské ponorce Kursk, která se loni potopila v Barentsově moři, údajně byly atomové zbraně. Norské televizi TV 2 to řekl člen ruské vyšetřovací komise. Vrchní velitelství ruských námořních sil však toto tvrzení kategoricky popírá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen ruské vyšetřovací komise Grigorij Tomčin potvrdil, že v době, kdy se ponorka potopila, byly na její palubě atomové rakety. Uvádí to spolupracovnice ČRo 1 - Radiožurnálu v Norsku Emíra Holmeyová. Ruská oficiální místa dosud tvrdila, že v havarované ponorce žádné jaderné zbraně nejsou. Norské úřady, které ke Kursku vyslaly své potápěče, byly ujišťovány, že tam jsou jen dva atomové reaktory. Harald Ramfjord, který připravuje vyzdvižení vraku z mořského dna, tvrdí, že viděl dokumenty s razítkem "přísně tajné", v nichž je uvedeno, že na palubě jsou dvě desetimetrové rakety s jadernými hlavicemi. Norské ministerstvo zahraničí už požádalo Moskvu o vysvětlení.

Vrchní velitelství ruských námořních sil tvrzení o přítomnosti jaderných zbraní na palubě ponorky kategoricky popírá.

Ruská ponorka se potopila při vojenském cvičení v Barentsově moři loni 12. srpna. Všech 118 členů posádky při neštěští zahynulo. Příčiny katastrofy zatím nebyly objasněny.

Petr Voldán, Emira Holmeyová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme