V Hebronu vypukly boje

V Hebronu na Západním břehu Jordánu vypukly dnes časně ráno boje mezi izraelskými vojáky a Palestinci. Izraelské jednotky obklíčily vládní budovu palestinské samosprávy a začaly se navzájem ostřelovat s palestinskými policisty. Palestinské bezpečnostní zdroje uvedly, že při incidentu byli zabiti dva policisté a osm dalších utrpělo zranění. Podle obyvatel Hebronu vyhlásili izraelští vojáci ve městě zákaz vycházení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský voják | Foto: ČTK/AP

Izraelská armáda se k této záležitosti zatím nevyjádřila. Incident se odehrál v době, kdy izraelští a palestinští představitelé reagovali na projev amerického prezidenta George Bushe k blízkovýchodní politice. Bush vyzval ke zformování nového palestinského vedení a k ukončení terorismu, což by zvýšilo vyhlídky na samostatný palestinský stát.

Zatímco Arafat v písemném stanovisku označil Bushův projev za vážnou snahu pohnout mírovým procesem kupředu, ostatní Palestinci se nevyjadřovali tak pozitivně a někteří dokonce hodnotí Bushovu výzvu jako nepřijatelnou. Izraelci byli projevem potěšeni, avšak stejně jako Palestinci vyjádřili pochybnosti o koncepci přechodného palestinského státu.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme