V Heiligendammu i o ochraně klimatu

"Dotlačí" německá kancléřka Merkelová amerického prezidenta Bushe k ústupkům v oblasti ochrany klimatu? To je jedna z klíčových otázek summitu sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska, který dnes večer odstartuje na pobřeží Baltského moře.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

A. Merkelová a G. Bush

A. Merkelová a G. Bush | Zdroj: ČTK

Německé předsednictví skupiny G8 připravilo pro schůzku v Heiligendammu ambiciózní ekologický plán, který do roku 2050 počítá se snížením celosvětových emisí oxidu uhličitého o polovinu. Jeho prosazení je ale spíše nepravděpodobné, hlásí zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Plán kancléřky Merkelové na intenzivnější boj proti změnám klimatu už před začátkem summitu částečně torpédovaly Spojené státy a Čína. Oba největší světoví znečišťovatelé totiž znovu odmítli závazné limity pro emise skleníkových plynů.

"To, co Německo pro schůzku v Heiligendammu připravilo, je ten nejlepší balíček opatření v otázkách ochrany ovzduší, co kdy při politických jednáních ležel na stole. Stoprocentně odráží vědecké poznatky posledních let a navíc je rozumný a ekonomicky proveditelný. Je ale otázkou, zda politická dynamika umožní dosáhnout průlomu už teď na summitu," říká přední německý klimatolog Hans-Joachim Schellnhuber.

Němečtí politici vyzývají šéfku spolkové vlády, aby při jednáních se šéfem Bílého domu byla patřičně tvrdá. Boj do poslední minuty už přislíbil předseda Evropské komise José Barroso, který podporuje německé plány a vrcholné schůzky se také účastní.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme