V Hollywoodu se dnes budou rozdávat filmoví Oscaři

Hollywood se dnes chystá na oscarovou noc. Americká filmová akademie bude zlaté sošky udělovat po jedenaosmdesáté. Mezi nominovanými na prestižní cenu je spolu s kolegy i český zvukař Petr Forejt za práci na filmu Wanted.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soška Oskara | Foto: Miroslav Konvalina

Snímek Podivuhodný příběh Benjamina Buttona Davida Finchera má naději získat Oscara ve 13 kategoriích. Milionář z chatrče byl nominovaný v deseti kategoriích. Právě tyto dva filmy a jejich režiséři jsou považovaní za favority na nejvyšší ocenění, i když překvapení se nevylučuje.

Herci, kteří mají podle očekávání největší naději získat Oscara za nejlepší výkon v mužské roli, jsou Sean Penn za roli homosexuálního politika ve filmu Milk, Brad Pitt za Benjamina Buttona a Micky Rourke za film The Wrestler.

Mezi herečkami nominovanými na ocenění jsou Kate Winsletová, Angelina Jolie a Meryl Streepová.

Proč se sošce říká Oscar? Existují tři různá vysvětlení

Má zadek jako úplně můj manžel! Prohlásila údajně herečka Bette Davisová při pohledu na pozlacenou sošku, kterou sama dvakrát dostala ve třicátých letech minulého století. Vzhledem k tomu, že se její manžel jmenoval Harmon OSCAR Nelson, vznikla tak první teorie, proč se Oscaru říká Oscar.

Další nárok na autorství tohoto jména má filmový komentátor, reportér a kritik Sidney Skolsky. Použil termín poprvé také ve třicátých letech minulého století v trochu komplikované narážce na jednu dávno zapomenutou scénku z vasudevillu, přičemž chtěl říct, že je pozlacená soška cetkou spíš než skutečným oceněním.

Zemitější a nejčastěji zmiňovaný je příběh knihovnice filmové akademie Margaret Herrickové. Ta měla údajně při pohledu na filmovou trofej prohlásit, že vypadá úplně jako její strýc Oscar.

Samotná akademie přijala přezdívku ceny v roce 1939. Žádné vysvětlení jejího původu oficiálně nepotvrdila.

Přečtěte si také:
Na internetu se objevil falešný seznam vítězů letošních Oskarů

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme