V Hongkongu se bude dražit mimořádně velký modrý diamant

Jmenuje se Premier Blue, váží 7,59 karátu a zítra získá nového majitele. Tento kulatý modrý diamant je největším drahým kamenem svého druhu a v pondělí ho vydraží v aukční síni Sotheby's v Hongkongu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diamant Hope | Foto: Smithsonian

Odborníci odhadují, že modrý diamant by mohl být vydražen za 19 milionů dolarů, respektive asi 380 milionů korun.

„Obdobný kámen se dražil zhruba před rokem, sice horší kvality, ale přibližně stejné váhy, zhruba za 220 milionů korun. Já očekávám cenu někde přes 300 milionů korun, mezi 340 až 360 miliony korun,“ odhaduje starožitník Martin Cinolter.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dražbě diamantu Premier Blue mluvil na Radiožurnálu starožitník a znalec drahých kamenů Martin Cinolter

Kupec bude podle něj zřejmě z Číny, Indie nebo Spojených států a s vysokou pravděpodobností zůstane v anonymitě. Diamant pochází z jihoafrického dolu Premier (dříve Cullinan) nedaleko Pretorie:

„Zde se nachází valná většina modrých diamantů. Letos se zde našel například surový diamant o váze 25,5 karátu a po vybroušení bude mít pravděpodobně 10 karátů,“ říká Cinolter. Vzácnost draženého diamantu je dána právě jeho barvou:

„Barevné diamanty se v přírodě nacházejí poměrně často, ale ne té správné barvy – třeba žluté, hnědé nebo černé. Ale velmi vzácné jsou červené a modré. Tu barvu způsobuje, třeba u toho modrého, atom bóru, který je přítomen v kameni,“ vysvětluje znalec drahých kamenů.

Diamant Premier Blue, který se bude zítra dražit, má označení Fancy Vivid, což značí nejvyšší kvalitu: „U barevných diamantů se kromě čistoty a váhy navíc barva třídí na zabarvení, tón a sytost. A právě Fancy Vivid je označení pro sytost kamene a je to vlastně šestý nejvyšší stupeň, takže nejlepší možná sytost. A je to velmi vzácná barva,“ objasňuje Martin Cinolter.

Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme