V Hongkongu se znovu demonstrovalo za větší demokracii v autonomní oblasti

Několik tisíc přívrženců demokracie dnes opět vyšlo do ulic Hongkongu, poprvé od protestních akcí z loňského podzimu, které otřásly tímto světovým finančním centrem. Pořadatelé doufali, že zmobilizují na 50 000 lidí, ale nakonec se jich sešlo jen několik tisíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Hongkongu protestovaly tisíce lidí | Zdroj: Reuters

Asi 2000 policistů provázelo demonstranty při pochodu obchodní a finanční čtvrtí a snažilo se zabránit opakování loňské kampaně. Tehdy demonstranti na více než dva měsíce obsadili hlavní ulice v této bývalé britské kolonii, která v roce 1997 přešla pod čínskou správu.

Policie předem varovala před okupováním ulic. Žádná z prodemokratických organizací takový záměr najevo nedala.

Hodně demonstrantů šlo se žlutými deštníky, které se staly symbolem loňské kampaně za demokracii i prostředkem ochrany před policejními pepřovými spreji, jiní v obavě před útoky skupin svých odpůrců nesli plastové štíty.

„Chceme jen vyjádřit naši frustraci z hongkongské vlády. Víme, že moc nezmůžeme, ale nic se nezmění, pokud budeme mlčet," vysvětloval čtyřicátník Ronnie Chang, proč šel demonstrovat.

V Hongkongu se opět protestovalo. Policie předem varovala před okupováním ulic | Foto: Reuters

„Používáme mírové metody, abychom dali vládě možnost odpovědět na naše myšlenky. Pokud to ale odmítne, nebudeme nečinní a vláda bude muset čelit dalším a dalším nepokojům,“ řekla jedna z organizátorů Daisy Chanová.

"Chceme dát najevo, že by vláda měla uspořádat opravdové volby," dodala. Příští volby šéfa místní vlády se mají konat v roce 2017.

Peking sice povolil Hongkongu volby, ale přeje si zachovat dohled nad výběrem kandidátů. Situace ve městě zůstává napjatá. Loni tu po větších politických svobodách volalo až 100 000 lidí.

Demonstranti od konce září obsadili celé čtvrti, ve kterých docházelo k násilným střetům s policií. V prosinci úřady využily rozmrzelosti části ze sedmi milionů obyvatel města z dopravních zácp a hospodářských komplikací, aby ležení demonstrantů zrušily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme