V Hongkongu zmizelo pět knihkupců kritických k Číně. Aktivisté vzývají OSN

Případem záhadně zmizelých hongkongských knihkupců by se měla zabývat OSN. Žádají to aktivisté, podle kterých muže unesli čínští agenti. Po pětici knihkupců a nakladatelů vydávajících knihy kritické ke komunistickému režimu se slehla zem poté, co měla vyjít publikace o milence čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti protestují proti zmizení knihkupců před britským konzulátem v Hongkongu

Studenti protestují proti zmizení knihkupců před britským konzulátem v Hongkongu | Zdroj: Reuters

Hongkongská policie teď pátrání po mužích rozšířila. Dnes ve větším počtu opět prohledávala jejich knihkupectví a stejně tak i sklady.

Záhadu zmizení pětice knihkupců ale dosud nikdo nevysvětlil. Podle řady hongkongských zákonodárců i aktivistů však za tím stojí Čína.

Čtyři muži se pohřešují od října. Posledním, kdo zmizel, byl 65letý Lee Po, a to 30. prosince večer. Měl ale i britský pas a o jeho osud se při návštěvě Pekingu zajímal i ministr zahraničí Spojeného království Philip Hammond.

Podle něj by v případě potvrzení únosu do Číny šlo o porušení britsko-čínské dohody o Hongkongu z roku 1984. Jak Hammond uvedl, není akceptovatelné, aby někdo z Hongkongu čelil stíhání jinde a v takovém případě by šlo o do nebe volající porušení principu „jedna země, dva systémy“, které se Peking zavázal dodržovat.

Čína však dvojí občanství na svém území neuznává a ministr zahraničí Čínské lidové republiky k tomu také prohlásil, že Lee Po je výlučně čínským občanem.

 

SCMP's political cartoonist Harry Harrison on the missing Hong Kong booksellers http://buff.ly/1YZRfBI

Zveřejnil(a) South China Morning Post SCMP dne 3. leden 2016


Majitelé ostatních knihkupectví teď neskrývají obavy a i veřejnost se bojí, že jde o další útok na svobodu slova a vyjadřování a že se bortí jeden ze základních pilířů Hongkongu.

Například velké knihkupectví Page One pocházející ze Singapuru, které má v Hongkongu sedm obchodů, už v reakci na zmizení knihkupců stáhlo publikace zakázané v pevninské Číně.

Asi nejlépe náladu vysvětluje kreslený vtip, který vyšel v hlavním hongkongském deníku SCMP. V něm se cestující ptá u okénka rychlovlaku, jak se nejrychleji dostat z Hongkongu do metropole sousední čínské provincie, a dostane sarkastickou odpověď, že si má otevřít knihkupectví.

Jde tedy o výbušné téma. Někteří aktivisté dokonce volají po tom, aby se zmizením knihkupců zabývala OSN.

Hongkong pod čínskou správou | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme