V hrobě oběti letecké tragédie u Smolenska byly ostatky jiné ženy

Je to nebývalý skandál. Tak mnozí Poláci hodnotí záměnu ostatků obětí leteckého neštěstí prezidentského speciálu u Smolenska. Pozůstalí tak pohřbili zcela jiné osoby. Další exhumace budou následovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník obětem leteckého neštěstí u smolenského letiště po pietním aktu | Zdroj: ČTK

Polská vojenská prokuratura potvrdila, že v hrobě známé aktivistky někdejšího hnutí Solidarita Anny Walentynowicz byly ostatky jiné ženy, také oběti letecké tragédie u Smolenska.

Vyšetřovatelé a také pozůstalí se už delší domnívali, že těla některých obětí leží v nesprávných hrobech. Pochybnosti podpořila analýza polských expertů a také informace z ruské strany. Některé detaily z lékařské zprávy totiž neodpovídaly skutečnosti. Například se neshodovala výška obětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakci polské strany zjišťoval zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška

Právě Rusové jsou za celé nepříjemné faux pas zřejmě zodpovědní. K záměně těl muselo dojít v Moskvě před transportem rakví do Varšavy.

V minulosti už bylo exhumováno pět obětí neštěstí. Další čtyři vyjmutí ostatků z hrobů nařídila prokuratura minulý týden.

Jde o nesmírně citlivou záležitost, někteří pozůstalí už oznámili, že si nic takového nepřejí. Například bratr zesnulého prezidenta a šéf opozice Jaroslav Kaczinski a někteří další příbuzní obětí ale po současném skandálu otevření hrobů zvažují.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme