V hromadných hrobech u iráckého Tikrítu bylo nalezeno 470 těl

Irácké ministerstvo zdravotnictví oznámilo další nález hromadných hrobů poblíž Tikrítu. Na místě je téměř 470 těl. Úřady už letos ohlásily několik podobných nálezů a dosud objevily ostatky asi 160 lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci šíitských milicí drží ukořistěnou vlajku Islámského státu

Vojáci šíitských milicí drží ukořistěnou vlajku Islámského státu | Zdroj: Reuters

Podle irácké ministryně zdravotnictví Adíly Hamúdové jde o lidi zmasakrované u bývalé americké základny Speicher.

Základna leží severně od Tikrítu a právě tam v prvních dnech své loňské ofenzivy bojovníci Islámského státu zajali asi 1700 mladých mužů, kteří se přišli ucházet o práci v armádě. Byli mezi nimi hlavně šíité.

Iráčané si přizvali k ohledání těl zahraniční odborníky včetně dvou pracovníků Mezinárodního výboru Červeného kříže. Příští týden chce vláda zveřejnit první seznam mrtvých, které se podařilo identifikovat díky dokladům nebo telefonům, jež měli u sebe, anebo díky analýze DNA.

Islámský stát vraždy zajatců natočil, svět pak obletěly snímky řad spoutaných mužů zastřelených před vykopanými jámami. Po tomto masakru iráčtí šíité začali vytvářet milice, které se připojily k bojům proti Islámskému státu a letos se zasadily o osvobození Tikrítu. Nyní bojují také v provincii Anbár.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme