V Idlibu zabíjel sarin nebo podobná látka. Výsledky jsou průkazné, hlásí vyšetřovatelé

Při dubnovém útoku v syrské provincii Idlib zabíjel sarin nebo jemu podobná chemická látka. Výsledky jsou nevyvratitelné, oznámila ve středu Organizace pro zákaz chemických zbraní, která útok ze 4. dubna vyšetřuje. V její pravomoci ale není určit viníka incidentu. Nálet na město Chán Šajchún si vyžádal přes 70 obětí. Američané následně vystřelili několik desítek střel na vojenskou základnu v Sýrii, ze které byl útok údajně veden.

Damašek/Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký útok v syrské provincii Idlib si vyžádal nejméně 100 obětí včetně 20 dětí. | Zdroj: Reuters

Generální ředitel Organizace pro zákaz chemických zbraní Ahmet Üzümcü řekl, že ve dvou laboratořích byly prověřeny biologické vzorky odebrané při pitvě z těl tří obětí.

Vzorky z těl sedmi zraněných, kteří jsou v nemocnici, pak byly prověřeny na dalších dvou pracovištích pověřených touto organizací.

Tichý kat sarin ochromí dýchací centrum nervové soustavy a svalů kolem plic. Zasaženou oběť postihnou křeče a umírá udušením, přičemž k zabití člověka stačí podle Světové zdravotnické organizace kapička o velikosti hlavičky od špendlíku. Sarin se také odpařuje poměrně rychle, obvykle rychleji než voda.

Všechny výsledky svědčí o tom, že tito lidé byli vystaveni sarinu nebo látce jemu podobné. Sarin je smrtící nervový plyn, jehož výroba je zakázána od roku 1993.

„I když detailní analýza laboratorního šetření bude následovat, výsledky, jež máme už nyní k dispozici, jsou nevyvratitelné," řekl Üzümcü.

Výsledky tak potvrzují dřívější závěry britských expertů a tureckých úřadů, podle kterých rovněž v provincii Idlib zabíjel sarin nebo jemu podobná látka.

Odborníci Organizace pro zákaz chemických zbraní, kteří jsou nyní v Turecku, pokračují v práci a jsou připraveni odjet do Chán Šajchúnu, jestliže to bezpečnostní situace dovolí.

Nálet ve městě Chán Šajchún

Útok v syrském městě Chán Šajchún ze začátku dubna si podle svazu syrských záchranných organizací vyžádal nejméně 100 obětí a 400 zraněných. Exilová Syrská organizace pro lidská práva uvedla, že po útoku zemřelo 72 lidí, včetně 20 dětí a 17 žen.

Tichý kat sarin. K zabití člověka stačí kapička o velikosti dírky od špendlíku

Číst článek

Západ z útoku viní syrský vládnoucí režim, ten zase tvrdí, že za únik chemických látek mohou povstalci, jejichž sklad s těmito látkami byl údajně zasažen. Rusko stojí i v tomto případě na straně Damašku a minulý týden vetovalo v Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce, která požadovala přísné vyšetření. O útoku má rada znovu jednat ve čtvrtek.

USA o vině syrského režimu od počátku nepochybovaly a 7. dubna v odvetě zaútočily střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu v syrském Homsu, ze které byl útok údajně veden.

Vlastní Asadův režim chemické zbraně?

Izraelská vojenská rozvědka se pak podle zpravodajské agentury AP domnívá, že režim syrského prezidenta Bašára Asada vlastní až tři tuny chemických zbraní. Kloní se i k názoru, že za útokem v Idlibu je Asadova armáda. Podle rozvědky dali k útoku v Chán Šajchúnu rozkaz velitelé armády, ale těžko bez Asadova vědomí.

Asadův režim byl z chemického útoku obviněn i v roce 2013, a aby se tehdy vyhnul chystané americké vojenské odvetě, nechal vyvézt a zničit svůj chemický arzenál. Zničena byla také infrastruktura, která se používá k výrobě těchto zbraní.

Syrský prezident ale v nedávném rozhovoru, který zveřejnila agentura AFP, odmítl, že by jeho režim disponoval chemickými zbraněmi. „Nevlastníme chemické zbraně. Před několika lety, v roce 2013, jsme se vzdali celého našeho arzenálu. A i kdybychom takové zbraně vlastnili, nikdy bychom je nepoužili," řekl Asad.

 

Anna Kottová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme