V indickém Dillí vyhrála volby do vedení města strana, která chce trestat korupci

Boj proti korupci je politický program, na který stále více slyší voliči na celém světě. Strany, které si kladou za cíl právě boj s úplatkářstvím, sklízí úspěch. V Indii se o tom přesvědčila Strana obyčejných lidí, která vyhrála volby do zastupitelstva desetimilionového města Dillí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arvind Kejriwal, předseda indické Strany obyčejných lidí, která vyhrála volby do zastupitelstva města Diillí

Arvind Kejriwal, předseda indické Strany obyčejných lidí, která vyhrála volby do zastupitelstva města Diillí | Zdroj: Reuters

Strana obyčejných lidí slíbila očistu politiky, a to tak, že do roka dostane za mříže všechny zkorumpované úředníky.

Občany Dillí vyzývá, aby se ozvali, kdykoliv se s korupcí setkají, a zřídila proto speciální webové stránky, kam je možné informaci poslat.

Strana obyčejných lidí, v jejímž čele stojí někdejší úředník finančního úřadu magistrátu města Arvind Kejriwal, vznikla teprve před dvěma lety a ve volbách porazila i Indický národní kongres spojený s rodinou Ghándíových.

Indie je na tom z pohledu korupce velmi špatně. V indexu Transparecy International je na 94. místě ze 177. Česká republika obsadila 57. příčku.

Přes 60 procent Indů předpokládá, že zaplatí nějakou formu úplatku, bez kterých v Indii téměř nic nefunguje. Země má za sebou i velké skandály - při prodeji telekomunikačních licencí v roce 2012 za úplatek téměř jedné miliardy korun prodělal stát velké peníze.

O korupci se mluvilo i v souvislosti s pořádáním her společenství národů v roce 2010 - náklady se vyšplhaly z plánovaných 270 milionů na 4 miliardy dolarů.

Korupční aféry zná i tamní armáda a dotkly se i české Tatrovky, přestože sama firma byla nevinná. Jistý generál měl dostat úplatek 50 milionů korun za nákup 600 tatrovek. Za vším stál tehdy indický dodavatel a lobbista. Na skandál doplatila právě Tatra, protože kontrakt byl zrušen.

Indové už tak mají korupce dost. Dokazují to i opakované kampaně aktivisty jménem Anna Hazare, který držel několikrát hladovku za přijetí protikorupčních zákonů a vždy ho podporovaly miliony Indů.


Zvětšit mapu

Jaromír Marek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme