V indickém Mizoramu zcela zakázali alkohol. Jeho spotřeba ale roste

Zemí, kde dnes platí absolutní zákaz prodeje alkoholu, není mnoho. Je ale mezi nimi například severoindický stát Mizoram. Když před sto lety vyhlásili ve Spojených státech prohibici zejména na nátlak křesťanských organizací, které dávaly alkoholu za vinu rozklad rodin a růst zločinnosti, vzrostla kriminalita ještě víc a nakonec byla prohibice radši zrušena. Zákaz prodeje alkoholu přináší i v Mizoramu víc škody než užitku. A alkoholismus tam jen kvete.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mizoram | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Venku je černočerná tma, dveře bambusové chýše spíše tuším, než vidím. Vevnitř hraje televize, po zemi se batolí malé děti. Jejich otec zakázaný alkohol nejen prodává, ale i vyrábí. „Alkohol pálím tajně v džungli, v noci. A v noci nosím domů i zboží,“ říká Than a do igelitových sáčků dávkuje kalnou rýžovou kořalku. Stejně jako většina ostatních producentů alkoholu je uprchlík z nedaleké Barmy. V Indii žije ilegálně, ilegálně se tady i živí.

„Jasně že mám strach z policie. Vědí o mě a občas udělají šťáru. Zrovna včera tady byli, dali mi pokutu, ale je to vlastně spíš výpalné. Peníze si strčí do kapsy,“ popisuje Than. Rozhodně ale není žádný Al Capone a na výrobě a prodeji alkoholu nebohatne. Sám se prý na ilegálním byznysu podílí jen proto, že jiný zdroj obživy nemá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Jaromír Marek se Zblízka přesvědčil, jak funguje prohibice v Mizoromu

„Zisk je malý, když zaplatím náklady a výpalné policistům, moc peněz nezbude. Raději bych dělal něco jiného, ale není co. Neumím jazyk, žádnou jinou práci nedostanu," vysvětluje Than. Mše právě končí. Dříve než se rozejdou, nabádá pastor věřící, aby hrozbu alkoholu brali vážně. Pondělní mše je určena mladým lidem. O to je apel naléhavější. I když oficiálně byl měl být alkohol v celém státě vymýcen.

Nátlak církve na prohibici

Právě na nátlak presbitariánské církve byla v Mizoramu vyhlášena úplná prohibice. Před pouhými patnácti lety. „Církev je u nás mimořádně silná. Prostupuje životem celé společnosti,“ říká mladý muž cestou z kostela: „Církev chtěla, aby se zakázal alkohol, zatlačila na politiky a ti zákon přijali.“ Na otázku, jestli se zákazem souhlasí, ale jen krčí rameny. Toto je téma, o kterém se tady raději nemluví.

Mizoram je malý stát indické federace, leží v horách v sousedství Barmy. Před sto padesáti lety sem protestantští misionáři přinesli křesťanství a dnes se k němu hlásí drtivá většina populace. Stát Mizoram byl až donedávna okolnímu světu zcela uzavřen. Teď se otevírá. K vyhlášení prohibice prý vedly nejen náboženské motivy, ale i obava o národní identitu. Alespoň to tvrdí pastor Johnson: „V posledních letech se u nás začali usazovat Indové, vyznáním hinduisté. Chtějí naši křesťanskou víru zničit. Rozjeli tady byznys, otevírají obchody a co nám přinesli? Alkoholismus! Musíme se přece bránit."

Drogy levnější než alkohol

Jak už to ale bývá, byť může být něco míněno stokrát dobře, výsledek je často zcela opačný. A tak je to i v případě zdejší prohibice. „Zákon o prohibici považuji za absolutně špatný,“ říká Lalde. Středoškolský učitel se stal bojovníkem za opětovnou legalizaci alkoholu. Má k tomu své důvody: „Neměli bychom směšovat náboženství a praktický život. K čemu to vedlo? Alkohol se pašuje a vyrábí ilegálně. A lidé umírají. Nejméně dvacet lidí se ročně otráví nekvalitním alkoholem. Nejčastěji mladí, nepoznají, který alkohol je dobrý a který smrtelně nebezpečný.“

Církevní hodnostáři jsou neoblomní. Suchý zákon rušit nehodlají. A to i přes to, že podle jeho kritiků stejně selhal. „Jednou jsem se účastnil debaty s představiteli církve, tvrdili, že prohibice je úspěšná,“ vzpomíná Punte: „Řekl jsem jim, dejte mi deset minut a přinesu vám alkoholu, kolik budete chtít. Je ale drahý a pro mladé lidi jsou mnohem dostupnější drogy. A jejich spotřeba roste. To je výsledek naší prohibice!"

Čas od času se i v Mizoramu vede debata o zrušení prohibice. Mnozí věří, že zlomovým rokem by mohl být právě letošek. Církev ale nechce o uvolnění mravů ani slyšet. A to i přesto, že přes přísný zákaz spotřeba alkoholu i počet jeho obětí stále roste.


Mizoram

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme