V Indickém oceánu vznikne největší mořská rezervace na světě

Uprostřed Indického oceánu vznikne největší mořská rezervace na světě. Vytváří ji Velká Británie. Informaci přinesl deník The Independent. V moři kolem Čagoských ostrovů, které byly britskou kolonií, je nejčistší voda na světě. Ekologové tuto oblast přirovnávají k Velkému korálovému útesu na severu Austrálie. Žijí tam zhruba stovky ohrožených živočišných druhů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

atol Diego Garcia | Foto: Joy´s Diego Garcia

„Jedná se o velice čistou oblast tropického oceánu, která je cenná díky své izolaci. Je tak daleko od pevniny a je tam tak malá plocha samotných ostrovů, že tam zatím došlo jen k minimálním lidským aktivitám. Bylo to i díky přítomnosti americké vojenské základny. Je zde největší korálový útes na světě a diverzita organismů je opravdu velká,“ říká Adam Petrusek z katedry ekologie Přírodověděcké fakuty Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O oblasti kolem Čagoských ostrovů mluvil na Rádiu Česko Adam Petrusek z katedry ekologie Přírodověděcké fakuty Univerzity Karlovy.

„Mnohé organismy, které se v této části Indického oceánu vyskytují, jsou endemické. To znamená, že se nevyskytují nikde jinde na světě. Předpokládá se, že mnohem více druhů organismů, než známe, jsou neznámé rostliny a živočichové. Jsou tam ohrožené druhy ryb, plžů, korýšů, i různých bezobratlých,“ pokračuje Petrusek.

„Jediný způsob, jak je zachránit, je skutečně chránit celý ekosystém korálových útesů. Nelze chránit pouze jednoho korýše nebo rybu.“

Podle Adama Petruska je největším potencionálním nebezpečím oblasti komerční rybolov. Člověk v posledních letech využívá čím dál tím intenzivněji veškeré ekonomicky využitelné zdroje v mořích a protože populace velkých ryb jsou na okraji kolapsu, rybářské lodě se vypravují čím dál do větších vzdáleností od domovských přístavů a také loví další a další druhy

„Další věcí, které bych se obával, je rozvoj komerční turistiky. To ovšem díky přítomnosti vojenské základny nehrozí,“ dodává Adam Petrusek.

Markéta Bartošová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme