V Indii se zhroutila elektrická síť, bez proudu je 300 milionů lidí

Severní Indii včetně metropole Dillí postihl nejhorší výpadek proudu za posledních deset let. Bez elektřiny je na 300 milionů lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Páhargandž je tradiční indická čtvrt, vesnice uvnitř dvacetimiliónového města | Foto: Pavla Jazairiová

V Dillí se vlaky i metro během pondělního rána zastavily, desetitisíce lidí se do práce nedostaly včas. Nefungující semafory způsobily dopravní chaos.

Příčinu tak rozsáhlého výpadku proudu úřady zatím neoznámily, pravděpodobné je, že některý z regionů odebral ze sítě více proudu, než měl přiděleno.

Indie trpí chronickým nedostatkem energií a také špatnou infrastrukturou. Denní několikahodinové výpadky proudu jsou časté. Indové už kvůli tomu několikrát vyšli do ulic demonstrovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výpadku elektrického proudu v Indii mluvila v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovnice ČRo Pavla Jazairiová

„Elektrickou energii dodávají v Indii soukromé společnosti. Je tam veliká korupce a krádeže. Indové proti výpadkům protestují. Oni by potřebovali více energie. Mají málo uhlí a jadernou elektrárnu jen ze tří procent. Ale lidé nechtějí mít jaderné elektrárny, protože se bojí, že to nebude fungovat,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu Pavla Jazairiová.

Jan Prokeš, Pavel Polák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme