V Indii zatkli dva Čechy za nepovolený sběr vzácného hmyzu
Dva Češi skončili v indickém vězení za nepovolený odchyt vzácných živočichů. Podle serveru The Statesman v národním parku Dárdžiling na severovýchodě země sbírali brouky a motýly. V Indii platí zákaz odebírat tento hmyz z jeho přirozeného prostředí.
Mluvčí národního parku řekl, že u mužů našli při zatýkání vybavení na sběr motýlů a brouků a dokonce i několik exemplářů.
Server The Statesman, kde se zpráva objevila poprvé, odhaduje cenu jednotlivých brouků a motýlů až na 15.000 rupií za kus, v přepočtu téměř pět a půl tisíce korun.
Zprávu o zatčení Čechů potvrdila mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Opletalová. "Byli obviněni z porušení zákona o ochraně přírody s tím, že už v pondělí proběhlo soudní řízení, v rámci kterého byla zamítnuta kauce, takže jsou teď ve vězení. Další soudní řízení proběhne 7. července," uvedla Opletalová.
Zatčenými jsou 52letý Emil Kučera, který je členem České entomologické společnosti, a 51letý vědecký pracovník z oddělení ekologie a ochrany přírody Entomologického ústavu Akademie věd ČR Petr Švácha. Při zatýkání tvrdili, že neznali indické zákony o ochraně přírody a sbírali motýly a brouky pouze za účelem vědeckého výzkumu.
Ředitel Entomologického ústavu Akademie věd ČR Jan Šula ale Radiožurnálu řekl, že o nutnosti mít povolení museli vědět. "Každý, kdo sbírá hmyz, zvláště v cizích zemích, tak musí předpokládat, že zvláště v chráněných územích je většinou potřeba nějaké speciální povolení, které se vyřizuje dopředu a které je v některých případech dost obtížné získat. Museli předpokládat, že takové povolení budou potřebovat," uvedl Šula.
Češi se už v minulosti několikrát podíleli na nepovoleném vývozu chráněných živočišných nebo rostlinných druhů. Například v roce 2004 novozélandský soud potrestal pokutou tehdejšího děkana Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Čestmíra Číhalíka a bývalého pracovníka České inspekce životního prostředí Jindřicha Šmitáka. Oba se podle soudu pokoušeli pašovat ze země vzácné rostliny. Češi byli odsouzeni i za pašování vzácných zvířat z Austrálie, Mexika, Peru nebo Jihoafrické republiky.
Celosvětově upravuje boj proti pašování fauny a flory washingtonská Úmluva i mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES). Byla podepsaná v roce 1973 a Česká republika je jejím signatářem od roku 1992. Do konce roku 2003 se k Úmluvě CITES připojilo 164 států.